Zahraničné

Takto Taliban prepustil päť rokov väzneného amerického vojaka

Zajatý americký vojak Bowe Bergdahl sedí v aute pred odovzdaním.
Zajatý americký vojak Bowe Bergdahl sedí v aute pred odovzdaním. Zdroj: SITA

Pozrite si video z priebehu akcie.

Islamistické hnutie Taliban zverejnilo 17-minútový videofilm z odovzdávania seržanta americkej armády Bowea Berghdahla americkým úradom. Prepustenie zajatca prebehlo na afgansko-pakistanských hraniciach, pričom Taliban Američana vymenil za päticu militantov väznených Američanmi na základni Guantánamo na Kube, informovala dnes agentúra Reuters.

Zdroj: SITA

Na videozázname vidno hladko oholeného Bergdahla oblečeného v tradičnom afganskom odeve šalvár kamíz, ako čaká v bielej dodávke. Talib stojaci pri aute sa k nemu skláňa a niečo mu hovorí. Bergdahl, ktorý akoby žmúril do ostrého svetla, súhlasne prikyvuje.

Na videu ďalej vidno ozbrojencov lemujúcich okolité kopce nad údolím a na oblohe vrtuľníky Blackhawk, blížiace sa k miestu stretnutia.

"Hovorili sme im, že tu bude 18 ozbrojených bojovníkov a Američania povedali, že je to v poriadku," vysvetľuje mužský hlas na videu. 

Zdroj: SITA

Keď jeden z vrtuľníkov pristane a rozvíri mračno prachu, Bergdahla odvedú k jeho krajanom dvaja muži - jeden ho vedie za ruku, druhý máva kusom bielej látky priviazaným na drevenej palici.

Väčšina talibov má tváre zakryté šatkami, Bergdahl má šatku prehodenú okolo pliec. Bergdahla a jeho dvoch sprievodcov čakajú traja Američania, navzájom si podajú ruky. 


Potom jeden z Američanov odvedie Bergdahla do vrtuľníka. Stroj vzlietne a na obrazovke sa objaví nápis v angličtine: "Nevracajte sa do Afganistanu". Autenticitu videa nebolo možné nezávisle overiť.

Seržant Bowe Bergdahl pochádza z Idaha a bol jediným známym nezvestným americkým vojakom v afganskej vojne. Do zajatia militantov padol za neznámych okolností na východe Afganistanu 30. júna 2009, približne dva mesiace po svojom príchode do krajiny.

KÁBUL/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti