Zverejnili video z GoPro kamery, ktoré zachytáva posledné chvíle horolezcov v Himalájach

Horolezci, ktorí zahynuli v Himalájach
Horolezci, ktorí zahynuli v Himalájach Zdroj: Profimedia.sk

Ôsmi horolezci zahynuli pravdepodobne po páde lavíny na 2. najvyššom vrchu Nandá Déví.

Indické úrady zverejnili zábery z GoPro kamery, ktoré zachytávajú posledné chvíle ôsmich horolezcov, ktorí zahynuli v Himalájach. Skupina sa stratila koncom mája pri výstupe na Nandá Déví. Video má pomôcť pri analýze toho, prečo zahynuli. Kameru našli v snehu neďaleko miesta, kde boli aj telá siedmich z ôsmich mužov, uviedla BBC.

Indickí záchranári minulý týždeň zniesli telá štyroch z ôsmich horolezcov, ktorí pravdepodobne zahynuli pod lavínou na druhom najvyššom vrchu krajiny Nandá Déví. Štyria Briti, dvaja Američania, jeden Ind a jeden Austrálčan sa stali nezvestnými v posledný májový týždeň počas pokusu zdolať vrchol tohto 7 816 metrov vysokého himalájskeho štítu.

Zdroj: TASR/AP

Nezvestní horolezci naposledy komunikovali 26. mája, deň predtým, ako začalo snežiť a svahy horského masívu zasiahli mohutné lavíny. Expedícia pod vedením skúseného britského horolezca Martina Morana mala povolenie iba na výstup na východný vrchol Nandá Déví, ktorý už bol dosiahnutý predtým. Rodiny pozostalých horolezcov to však spochybňujú.

Podľa agentúry Reuters patria Nandá Déví a jej sesterský východný vrchol Sunandá Déví medzi najnáročnejšie štíty sveta, pričom ich dosiaľ zdolala iba hŕstka ľudí.

NAÍ DILLÍ/jh/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Lavína

Dôležité udalosti