Zahraničné

V Sýrii sa nič nemení. Aspoň nie v prezidentskom kresle

Sýrsky prezident Bašár Asad
Zdroj: AP SITA

Voľby vybral Asad s veľkým náskokom.

Sýrske prezidentské voľby vyhral Bašár Asad so ziskom 88,7 percenta hlasov, informovala dnes tlačová agentúra Reuters, s odvolaním sa na predsedu sýrskeho parlamentu Džiháda Laháma.

Asad si tak zabezpečil tretie funkčné obdobie, a to napriek prebiehajúcej sýrskej občianskej vojne, ktorá sa rozrástla z protestov proti jeho vláde.

Súčasný držiteľ prezidentského úradu vyhral vysoko - podľa očakávania, uviedla DPA. Voľby však usporiadali len v regiónoch, ktoré boli pod kontrolou vládnych jednotiek.

Európska únia (EÚ) označila voľby za nespravodlivé a nedemokratické. Milióny Sýrčanov sú na úteku - priamo v krajine alebo v zahraničí - mnohí nemohli odovzdať svoje hlasy. Asad sa vo voľbách postavil proti dvom neznámym protivníkom.

Asad je sýrskym prezidentom od leta 2000. Povstanie proti jeho režimu sa začalo v roku 2011. Podľa aktivistov si vyžiadalo životy viac ako 160-tisíc ľudí.

Summit G7 v Bruseli označil prezidentské voľby podvod

Lídri skupiny G7, ktorí sa stretli na dvojdňovom summite v Bruseli dnes oznámili, že neuznávajú výsledky prezidentských volieb v Sýrii, ktoré označili za podvod.

V návrhu komuniké, o ktorom informovala agentúra Reuters, predstavitelia skupiny G7 vyzvali sýrskeho prezidenta Bašára Asada, aby odstúpil zo svojej funkcie.

BEJRÚT/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.