Ilegálni migranti obsadili Panteón v Paríži, žiadali vybavenie dokladov

Protest čiernych viest
Zdroj: TV Markíza

Polícia protest rozohnala obuškami a slzotvorným plynom.

Ilegálni migranti obsadili Panteón v Paríži. Odhadom 200 až 300 ľudí vtrhlo do historickej stavby v cente mesta a žiadali zlegalizovanie svojho pobytu vo Francúzsku.

V budove sú uložené telesné pozostatky národných hrdinov Francúzska vrátane Voltaira a Victora Huga.

Turistov, ktorí hojne navštevujú toto miesto, museli evakuovať.


Väčšina protestujúcich, ktorí sú nezadokumentovaní imigranti, si hovoria "čierne vesty", po vzore hnutia žltých vest, ktoré vo Francúzsku protestuje proti politike Emmanuela Macrona.

"Sme bez dokladov, bez hlasu a bez tváre v očiach Francúzov. Prišli sme k hrobom vašich velikánov, aby sme vám ukázali vašu neúctu," vyhlásil jeden z organizátov protestu. Protestujúci povedali, že Panteón opustia, až keď prvý z nich dostane doklady, píše rt.com.

Protest prebiehal najskôr v pokoji. Protestujúci s transparentami vykrikovali rôzne heslá, no vyhýbali sa kontaktu a konfliktu so zasahujúcimi zložkami. Po niekoľkých hodinách vyšli zvnútra pamiatky a posadili sa pred ňou. Tam sa však situácia eskalovala a napokon prišlo k stretom s políciou. Tá na dav použila obušky a slzotvorný plyn. Niekoľko ľudí sa pri tom zranilo a skončilo s putami na rukách.

zdroj: Twitter/@Thomas Clerget


PARÍŽ/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti