Sankcie EÚ voči Turecku nebudú mať vplyv na ťažbu plynu vo východnom Stredomorí

Ilustračná snímka.
Zdroj: Turkish Defence Ministry via AP

Únia vyzvala Európsku investičnú banku, aby "preskúmala" pôžičky tejto krajine.

Vláda v Ankare v utorok (16. 7.) oznámila, že zavedenie balíka sankcií voči Turecku za jeho ťažbu zemného plynu vo výlučnej ekonomickej zóne Cypru nebude mať vplyv na aktivity Turecka súvisiace s ťažbou plynu vo východnom Stredozemí.

Vo vyhlásení tureckého ministerstva zahraničných vecí sa podľa agentúry Reuters tiež uvádza, že Turecko má v úmysle zintenzívniť svoje aktivity v oblasti ťažby plynu.
Turecký rezort kritizoval Európsku úniu, že svojím rozhodnutím z pondelka "koná, ako keby cyperskí Turci neexistovali".

Toto rozhodnutie podľa Ankary dokazuje zaujatosť Únie v cyperskej otázke. Ankara zopakovala, že svojimi aktivitami chráni svoje práva a práva cyperských Turkov na ložiská uhľovodíkov v tejto oblasti.

Cyperskí predstavitelia však obviňujú Turecko, že využíva cyperských Turkov na dosiahnutie svojho cieľa, ktorým je kontrola nad východnou časťou Stredozemného mora.

Týmto svojím vyhlásením Ankara reagovala na rozhodnutie šéfov diplomacií EÚ z pondelka, keď rozhodli o zavedení balíka sankcií voči Turecku za jeho ťažbu zemného plynu vo výlučnej ekonomickej zóne Cypru, ktorý je členskou krajinou EÚ.

EÚ prerušila rokovania o leteckej doprave

Ministri vo vyhlásení ďalej uviedli, že vzhľadom na "pokračujúce a nové nelegálne vrty vykonávané Tureckom" prerušuje EÚ rokovania o dohode o leteckej doprave a vyzvali Európsku investičnú banku, aby "preskúmala" svoje pôžičky tejto krajine.

Zároveň varovali Ankaru, že exekutíva EÚ pripravuje dodatočné "cielené opatrenia" na potrestanie Turecka, ktoré začalo prístupové rokovania v roku 2005.

Dve turecké lode sprevádzané vojnovými plavidlami začali v júni robiť prieskumné vrty pri pobreží etnicky rozdeleného Cypru. EÚ už predtým uviedla, že tieto vrty porušujú zvrchovanosť Cypru a medzinárodné právo.

Podľa cyperských vládnych predstaviteľov Turecko neuznáva Cyprus ako štát a tvrdí, že mu patrí 44 percent výlučnej ekonomickej zóny tohto ostrova. Cyperskí Turci žijúci na severovýchode ostrova v medzinárodne neuznanej Severocyperskej tureckej republike požadujú pričlenenie ďalších 25 percent zóny.

Cyprus je etnicky rozdelený po tureckej invázii z roku 1974. Do EÚ vstúpil v roku 2004, ale plné výhody z členstva má len medzinárodne uznávaný juh ostrova.

ANKARA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Turecko

Dôležité udalosti

ONLINE: Raketový útok v Odeskej oblasti. Hlásia najmenej šesť obetí ON-LINE
  • Raketový útok v Odeskej oblasti na juhu Ukrajiny si vyžiadal šesť obetí. Raketu odpálil ruský strategický bombardér typu Tu-22.

  • Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan bude v utorok pred summitom NATO v Madride viesť rozhovory s lídrami Švédska, Fínska a Severoatlantickej aliancie.

  • Kanada vyslala do Baltského mora a severného Atlantiku dve vojenské lode, ktoré sa pripoja k dvojici fregát, ktoré už v danej oblasti pôsobia s cieľom posilniť východné krídlo NATO v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu.