Pozostalí po pretrhnutí priehrady v Brazílii dostanú od spoločnosti desiatky miliónov eur

Zberná priehrada pri bani na ťažbu železnej rudy na juhovýchode Brazílie sa pretrhla 25. januára.

Dovedna 400 miliónov brazílskych realov (94,67 milióna eur) zaplatí brazílska ťažobná spoločnosť Vale pozostalým po najmenej 248 obetiach na životoch, ktoré si vyžiadalo januárové pretrhnutie priehrady na juhovýchode Brazílie. Oznámilo to v utorok samotné vedenie spoločnosti, informovala agentúra DPA.

Zberná priehrada pri bani na ťažbu železnej rudy pri meste Brumadinho v štáte Minas Gerais na juhovýchode Brazílie sa pretrhla 25. januára.

Milióny ton bahennej masy, odpadu produkovaného pri ťažbe, následne zaplavili areál bane i priľahlú poľnohospodársku krajinu. Pri nešťastí zahynulo prinajmenšom 248 ľudí, pričom 22 ďalších osôb je dosiaľ nezvestných, pripomína DPA.

Rodičia, manželky či manželia a tiež deti obetí dostanú odškodné vo výške 700.000 realov (165.653 eur), z ktorých 200.000 realov (47.326 eura) bude vyplácané z poistného.

Súrodenci obetí dostanú 150.000 realov (35.497 eura). Deťom obetí bude odškodné vyplácané v mesačných splátkach, aby sa tak pokryli napríklad náklady spojené s ich vzdelávaním, a to až dokým nedovŕšia vek 25 rokov.

Ťažobná spoločnosť Vale oznámila výšku odškodného týždeň po tom, ako jej súd nariadil, aby zaplatila za škody spôsobené januárovým pretrhnutím priehrady, medzi ktoré okrem strát na životoch zaradil aj škody na životnom prostredí a miestnom hospodárstve.

Úrady zároveň v súvislosti s verdiktom súdu, ktorý presnú výšku odškodného nevyčíslil, tejto spoločnosti zmrazili aktíva vo výške 11 miliárd brazílskych realov (2,58 miliardy eur) - na vyplatenie prípadného odškodnenia.

Spoločnosť Vale podľa agentúry AP v utorok informovala, že dohoda, v rámci ktorej sa s odborovými lídrami dohodla na výške odškodného pre pozostalých, povedie aj k rozmrazeniu približne 1,6 miliardy brazílskych realov (378,608 milióna eur).

BELO HORIZONTE/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Brazília

Dôležité udalosti