Lajčák nebude zástupcom Stoltenberga, miesto dostal Rumun

Geoana začne vo funkcii pôsobiť v polovici októbra.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vymenuje bývalého šéfa rumunskej diplomacie Mirceu Geoanu za svojho zástupcu. V stredu to potvrdila Severoatlantická aliancia.

V oficiálnom komuniké Aliancie sa píše, že 61-ročný Geoana v tejto funkcii nahradí Američanku Rose Gottemoellerovú, ktorá do nej nastúpila v októbri 2016. Geoana v nej začne pôsobiť v polovici októbra tohto roku.

"S radosťou oznamujem vymenovanie Mirceu Geoanu za ďalšieho námestníka generálneho tajomníka. Je vytrvalým zástancom transatlantických väzieb a do tejto funkcie prinesie svoje dlhoročné skúsenosti ako štátnik a diplomat. Stane sa prvým Rumunom, ktorý bude zastávať túto funkciu," uviedol vo vyhlásení Stoltenberg.

Niektoré slovenské médiá v júni avizovali, že o túto funkciu má záujem aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Stoltenberg počas oficiálnej návštevy prezidentky Zuzany Čaputovej v bruselskom sídle Aliancie (25. júna) na otázku TASR, ako vníma Lajčákove šance na obsadenie tejto funkcie, odpovedal, že v hre je viacero kandidátov a pôjde o výberový proces "založený na zásluhách".

Šéf NATO sa pri tejto príležitosti poďakoval Rose Gottemoellerovej za jej diplomatické zručnosti a odborné znalosti v oblasti medzinárodnej bezpečnostnej politiky, ktoré boli neoceniteľné, pretože Alianciu sa stále prispôsobuje nepredvídateľnému bezpečnostnému prostrediu.

Geoana je zakladateľom a predsedom Inštitútu Aspen Rumunsko. V doterajšej kariére pôsobil ako predseda rumunského senátu, minister zahraničných vecí a tiež veľvyslanec Rumunska v Spojených štátoch. Bol aj predsedom rumunskej Sociálnodemokratickej strany (PSD), za ktorú v roku 2009 kandidoval na úrad prezidenta.

BRUSEL/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Miroslav Lajčák

Dôležité udalosti