Horúčavy v Európe nepoľavia. V Nemecku padol nový teplotný rekord

Rutger Hauer vo filme Blade Runner
Zdroj: TASR/AP

Teploty budú podľa očakávania ešte vyššie vo štvrtok.

Nový teplotný rekord zaznamenali v stredu v Nemecku v období, keď celú Európu trápi ďalšia vlna horúčav. Rekord padol v meste Geilenkirchen, oznámila Nemecká meteorologická služba (DWD).

"Nový teplotný rekord v Nemecku! V západnom meste Geilenkirchen bolo nameraných 40,5 stupňa Celzia! Dnes bol prekonaný predchádzajúci rekord 40,3 stupňa Celzia," napísali meteorológovia v stredu na Twitteri.

Najvyššiu doterajšiu teplotu v Nemecku, 40,3 stupňa Celzia, zaznamenali v roku 2015 v meste Kitzingen v spolkovej krajine Bavorsko. Záznamy sa vedú od roku 1881.

V stredu meteorológovia varovali, že teploty sa budú v Nemecku šplhať k štyridsiatke a budú nezvyčajne vysoké aj v oblastiach s veľkou nadmorskou výškou.

Teploty budú podľa očakávania ešte vyššie vo štvrtok a služba DWD vydala výstrahu pred horúčavami platnú pre celé Nemecko. V piatok bude tiež horúco, hoci ortuť teplomerov mierne klesne v porovnaní s predchádzajúcimi dňami.

Odborníci očakávajú v južnom Nemecku obzvlášť vysoký stupeň ÚV žiarenia, preto DWD radí verejnosti, aby urobila mimoriadne preventívne kroky. Hrozí totiž poškodenie nechránenej pokožky a očí.

Organizácia na ochranu zvierat Peta požiadala 12 nemeckých zoologických záhrad, aby z dôvodu vlny horúčav poslali svoje ľadové medvede do severnejších krajín, pretože počasie ohrozuje ich životy.

BERLÍN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nemecko

Dôležité udalosti