Čaputová navštívila Meudon, kde pôsobil Štefánik

lavka.mp4
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Podľa jej slov sa pričinil o historicky dobré vzťahy medzi Slovenskom a Francúzskom.

Prezidentka Zuzana Čaputová vo štvrtok položila veniec k pamätníku Milana Rastislava Štefánika v areáli observatória v meste Meudon v metropolitnej oblasti Paríža.

Štefánik v meudonskom observatóriu, ktoré sa nachádza iba niekoľko kilometrov na juhozápad od centra Paríža, pôsobil na začiatku 20. storočia ako astronóm.

Čaputová vyzdvihla Štefánikov odkaz aj pri stredajšom (24. 7.) stretnutí s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom v Elyzejskom paláci.


Ako uviedla, Štefánik, ktorý tragicky zahynul pred 100 rokmi, sa pričinil o historicky dobré vzťahy medzi Slovenskom a Francúzskom, pričom Francúzsko zohralo dôležitú rolu aj pri vzniku Československa.

"Odkaz generála Štefánika je dôkazom, že hlboké vnútorné vlastenectvo nie je v rozpore so silnou európskou identitou a globálnym myslením," vyhlásila Čaputová. Zdôraznila, že do Paríža prišla reprezentovať Slovensko ako krajinu, ktorá vo vysokej miere podporuje členstvo a integráciu v Európskej únii.

Ako o tom ešte začiatkom tohto roka informovalo slovenské ministerstvo kultúry, SR prispeje na rekonštrukciu observatória v Meudone sumou 350-tisíc eur.

MEUDON/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Milan Rastislav Štefánik

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.