V Európe sa vraj šíri nebezpečný vírus. Zisťovali sme, či sa máme skutočne báť

Podľa nášho rezortu diplomacie v Grécku nezaznamenali žiadny prípad ochorenia u Slovákov.

Európe sa vraj šíri nebezpečný vírus. Internetom opäť kolujú varovné články. Dovolenkárov upozorňujú na západonílsku horúčku, ktorú prenášajú komáre. České média hovoria o šiestich nakazených.

Podľa nášho rezortu diplomacie sa však Slováci nemusia obávať cestovať do Grécka. Neeviduje žiadny prípad nakazenia sa.

Vírus väčšina nakazených prekoná bez toho, aby by o ňom vôbec vedela, a to maximálne s miernymi príznakmi, pričom ani nepotrebuje vyhľadať lekársku pomoc, čo nám potvrdila aj Tatiana Betáková z Biomedicínskeho centra SAV.

Až 80 percent nakazených totiž nevykazuje nijaké symptómy, zatiaľ čo u zvyšku infikovaných sa vírus prejavuje podobne ako chrípka: horúčkou, bolesťami, únavou a opuchom lymfatických uzlín. Ochorenie však môže byť smrteľné, ak vyústi do encefalitídy či meningitídy, čo hrozí najmä u starších ľudí.  "Iba u 20 percet ľudí sa môže vyvinúť ochorenie, dokonca smrť," dodala.

Zdrojom vírusu, ktorý po prvý raz zaznamenali v roku 1937 v Ugande a ktorý v roku 1950 spôsobil vôbec prvú epidémiu v Egypte, sú nezriedka divo žijúce vtáky. Z nich ho komáre rodu culex prenášajú i na ľudí. V období, keď komárov pribúda - zväčša od druhej polovice júla do septembra - sa zvyšuje aj počet nakazených.

Západonílska horúčka sa u človeka prejavuje náhlym nástupom horúčky trvajúcej 3 - 5 dní. Ďalšími príznakmi sú bolesti hlavy, hrdla, pohybového aparátu, vyrážky na trupe a končatinách, únava, nechutenstvo a bolesti brucha. Najviac ohrozenými skupinami populácie sú dôchodcovia, chronickí chorí, ako aj osoby so slabšou imunitou.

Téme sa venovala reportérka Lucia Hlaváčková.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Grécko

Dôležité udalosti