Bezdymové tabakové výrobky nie sú zdravšie, hoci ich tak výrobcovia radi prezentujú

19_hlavackova_inkontinencia_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

WHO tvrdí, že ľudia by sa nemali nechať oklamať lákavými arómami ani dobre premyslenými PR ťahmi.

Fajčiari, nezabúdajte, že tabakovým spoločnostiam ide v prvom rade o zisk, vaše zdravie ich nezaujíma. Upozorňuje na to Svetová zdravotnícka organizácia, ktorá varuje pred reklamnými ťahmi. Elektronické cigarety a takzvané bezdymové tabakové výrobky nie sú zdravšie, hoci ich tak výrobcovia radi prezentujú.

Myslíte si, že elektronické cigarety sa začali predávať preto, aby ľudia ľahšie prestali fajčiť? Alebo aby si šetrili zdravie? Keby to bola podľa WHO pravda, výrobcovia by prišli o zisky. Ich cieľ je ale presne opačný - chcú zarobiť viac. Preto uvádzajú na trh nové a nové výrobky, ktoré vyzerajú moderne, nesmrdia a môžu naoko vyzerať, že sú zdravšie. A presne to sa Svetovej zdravotníckej organizácii nepáči.

„Tabakový priemysel chce navonok pôsobiť, že nám chce pomôcť skoncovať s fajčením. Čísla ale hovoria presný opak. V USA sa predávajú elektronické cigarety už 7 rokov a pozorujeme obrovský nárast počtu mladých, ktorí ich fajčia," tvrdí expert WHO Vinayak Prasad.

Mladí sú náchylnejší na závislosti, čo je problém

Výrobca tých najznámejších elektronických cigariet už vypovedal aj pred americkým kongresom - kvôli podozreniam, že sa firma špecializuje práve na násťročných, ktorí takýto výrobok považujú za módny doplnok. „Naozaj sme nikdy nechceli, aby naše produkty začali používať nefajčiari alebo neplnoletí," vyhlásil James Monsees, zakladateľ spoločnosti Juul Labs.

Američanka Sabrina Perriconeová s elektronickými cigaretami skončila. Dnes už len krúti hlavou nad tým, ako mohla byť presvedčená o tom, že sú zdravšie, hoci obsahovali viac nikotínu ako tie klasické. Podobné výrobky sa úspešne predávajú aj na Slovensku.

„Neexistuje rozdiel medzi cigaretami a tzv. bezdymovými tabakovými výrobkami. Áno, tabak sa v nich v úvodzovkách len zahrieva a dym nie je viditeľný, ale to je všetko," dodáva Prasad.

WHO preto dodáva - nenechajte sa oklamať lákavými arómami ani dobre premyslenými PR ťahmi a riaďte sa zdravým rozumom.


ŽENEVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Elektronická cigareta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.