Ďalšia katastrofa na Sibíri: Munícia v sklade vybuchovala niekoľko hodín

Samica strehúňa južného - Hogna radiata.

V oblasti okolo muničného skladu nariadili evakuáciu a vyhlásili stav núdze.

Detonácie zásob výbušnín vo vojenskom muničnom sklade pri dedine Kamenka v okrese Ačinsk v Krasnojarskom kraji na ruskej Sibíri už ustali. Hrozba výbuchu jednotlivých kusov munície však naďalej pretrváva, informoval v utorok námestník ministra obrany Dmitrij Bulgakov. Dodal, že predbežne sa za príčinu požiaru považuje zlyhanie ľudského faktora.

Požiar v sklade so zásobami výbušniny používanej pri výrobe delostreleckej munície vypukol v pondelok okolo poludnia na území jedného zo skladov vojenskej jednotky v okrese Ačinsk na západe Krasnojarského kraja. Požiar spôsobil výbuchy, ktoré trvali niekoľko hodín.

V obciach nachádzajúcich sa v okruhu 20 kilometrov od miesta mimoriadnej udalosti bola nariadená evakuácia. V celom okrese platí stav núdze. Vzdušný priestor nad daným územím bol uzavretý. Zastavená bola aj vlaková doprava po neďalekej vetve Transsibírskej železnice. Uzavretá bola i rýchlostná cesta medzi mestami Ačinsk a Užur.

Zranilo sa 12 ľudí, ich životy nie sú ohrozené. Rozhlasová stanica Echo Moskvy uviedla, že jedna osoba je nezvestná. Správu o smrti jedného človeka však ministertstvo obrany nepotvrdilo.


Podľa zdroja z ministerstva obrany začalo horieť v dvoch úložiskách, kde sa nachádzalo približne 25 000 kusov munície. Tlaková vlna povybíjala sklené výplne v oknách na domoch v okolí i na vozidlách. Zdroj uviedol, že úlomky črepín vybuchujúcich granátov dopadali až do vzdialenosti 15 kilometrov od dejiska požiaru. Oheň zničil hasiace zariadenie umiestnené na území vojenského objektu, ktorý je uzavretý a strážený.

Krasnojarský kraj je jedným zo sibírskych regiónov, kde vyčíňajú mohutné lesné požiare, ktoré spôsobili veľké znečistenie ovzdušia v osídlených oblastiach. Po vlne kritiky za nečinnosť vedenie krajiny nariadilo, aby sa do požiarmi zasiahnutých oblastí vyslali ako posily aj príslušníci ruskej armády, ktorí pomáhajú hasičom a záchranárov z ministerstva pre mimoriadne situácie.

MOSKVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rusko

Dôležité udalosti