Nové pravidlo pre turistov v Ríme: Za sedenie na vyhľadávanom mieste je mastná pokuta

Kimberley Crossman
Zdroj: Profimedia.sk

Za porušenie nariadenia mestskej polície hrozí pokuta od 150 do 400 eur.

V talianskej metropole platí zákaz sadať si a konzumovať jedlá či nápoje na mramorových schodoch vedúcich zo Španielskeho námestia ku kostolu Trinitá dei Monti. Toto schodisko patrí k najfotografovanejším miestam Talianska a "zahralo" si napríklad vo filme Prázdniny v Ríme, v ktorom hlavné postavy stvárnili Audrey Hepburnová a Gregory Peck.

Za porušenie nariadenia mestskej polície, ktoré platí od začiatku tohto leta, hrozí pokuta od 150 do 400 eur.

V snahe potlačiť nevhodné správanie sa návštevníkov mesta schválilo rímske zastupiteľstvo začiatkom leta nové pravidlá, ktoré zakazujú všetky formy sedenia či povaľovania sa na historických pamiatkach vrátane Španielskych schodov či fontány na priľahlom námestí. Turista môže byť pokutovaný aj za to, že sa po meste pohybuje bez trička či košele, ako aj za kúpanie sa v fontánach či ťahanie kufrov s kolieskami po historických schodoch.

Policajti v utorok zatiaľ len pískaním na píšťalke upozorňovali turistov, ktorí sa chceli posadiť na svetoznáme schody. Tie boli pre verejnosť opäť sprístupnené v septembri roku 2016 po rozsiahlej renovácii. Financoval ju módny dom Bulgari.

Zdroj: Profimedia

Škody na mramorových schodoch napáchalo nielen znečistené ovzdušie, ale odstraňovali sa aj žuvačky, fľaky po víne či káve, ktoré ľudia porozlievali sediac na schodoch. Po renovácii mramor opäť nadobudol bielu farbu.

Po renovačných prácach sa však v Ríme začali aj spory medzi zástancami návrhu, aby boli Španielske schody na noc vždy uzavreté pre verejnosť, a odporcami tejto myšlienky.

Prvá skupina sa totiž obávala, že na schody sa vrátia bezdomovci a pouliční predavači suvenírov, ktorí sa nemalou mierou podieľali na znečistení historickej pamiatky.

Rímska primátorka Virginia Raggiová napokon rozhodla, že Španielske schody zostanú verejnosti prístupné vo dne i v noci, pričom však prisľúbila eliminovať riziko ich poškodenia, a to za pomoci policajných hliadok.

RÍM/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Taliansko

Dôležité udalosti