V Japonsku sa prebudila sopka. Chrlí dym a popol

Na pláž na Novom Zélande vyplavilo kokaín
Na pláž na Novom Zélande vyplavilo kokaín Zdroj: Profimedia

Príslušné úrady vydali v súvislosti s jej aktivitou varovanie.

Prvýkrát po štyroch rokoch sa vo štvrtok prebudila sopka v blízkosti japonského hlavného mesta Tokio. Hora Asama chrlila do výšky takmer dva kilometre popol a dym. Informovala o tom agentúra AFP s tým, že príslušné úrady vydali v súvislosti s jej aktivitou varovanie.

Sopka Asama, ležiaca vo vzdialenosti približne 140 kilometrov severozápadne od Tokia, začala byť činná v noci na štvrtok. Japonský meteorologický úrad zvýšil stupeň varovania na tretí z piatich, ktorý varuje obyvateľov, aby sa vyhli oblasti krátera.

https://www.youtube.com/watch?v=HBp7bsDVXj4


Meteorológovia doplnili, že veľké kamene a rýchlo sa pohybujúce toky horúceho plynu môžu zasiahnuť okruh štyroch kilometrov od krátera. Okolité mestá môžu v závislosti od prevládajúcich vetrov taktiež zasiahnuť menšie skaly a popol.

Jeden z meteorológov povedal, že sopka stále chrlí do vzduchu plyny, avšak na "normálnej" úrovni s tým, že jej aktivita sa nezintenzívňuje.

Hora Asama sa naposledy prebudila k životu v júni 2015. Pri malej erupcii nebol nikto zranený.

Japonsko má 110 aktívnych sopiek, z ktorých 47 je monitorovaných. Patrí k seizmicky najaktívnejším krajinám na svete - leží v tzv. Ohnivom kruhu, tichomorskom prstenci sopiek a tektonických zlomov.

TOKIO/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sopka

Dôležité udalosti