Na medzinárodnom letisku v Hongkongu sa začal nový protest

UEFA SUPERCUP 2019
UEFA SUPERCUP 2019 Zdroj: TASR/AP

Posledný guvernér Hongkongu tvrdí, že čínska intervencia by bola katastrofou.

Stovky prodemokratických demonštrantov sa v utorok popoludní miestneho času zhromaždili na hongkonskom medzinárodnom letisku na ďalšom proteste, píše agentúra AFP.

Letisko v Hongkongu zrušilo v pondelok neodbavené lety po tom, ako sa tam v príletových halách zišlo vyše 5 000 protestujúcich.

Letisko po ochromení v utorok ráno oznámilo, že plne obnovuje svoju prevádzku. Väčšina z protestujúcich odišla krátko po polnoci a v utorok ráno sa tam nachádzalo zhruba 50 demonštrantov. Popoludní sa však aktivisti na základe výzvy znova vrátili do priestorov letiska, aby sa zapojili do ďalšieho protestu.

Správkyňa Hongkongu Carrie Lamová na utorňajšej tlačovej konferencii znova obhajovala postup polície. Násilie uvedie Hongkong na "cestu bez návratu, uvrhne hongkonskú spoločnosť do veľmi znepokojujúcej a nebezpečnej situácie," varovala správkyňa Lamová.

Polícia podľa jej slov "mala v ostatných dvoch mesiacoch veľmi ťažké obdobie, počas ktorého vymáhala dodržiavanie zákona", keďže počas posledných desiatich týždňov protivládne protesty pravidelne narušovali dopravu a rozširovali sa aj do obytných zón, uviedla agentúra DPA.

Lamová taktiež odmietla prevziať zodpovednosť za násilné zákroky policajtov proti demonštrantom, ktoré pobúrili organizácie na ochranu ľudských práv.

Mnohí z demonštrantov kritizovali postup polície, ktorá v nedeľu použila proti davu z blízkej vzdialenosti slzotvorný plyn a nesmrtiacu muníciu.

Hongkonské demonštrácie a nepokoje nevykazujú žiadne znaky zoslabenia - ani po dvoch mesiacoch, ako ich vyvolal kontroverzný návrh zákona umožňujúci vydávanie obyvateľov Hongkongu podozrivých zo spáchania trestných činov do pevninskej Číny.

Zdroj: AP Photo/Kin Cheung

Posledný britský guvernér Hongkongu Chris Patten v utorok varoval, že ak by Čína v tomto meste so špeciálnym štatútom zakročila, išlo by o katastrofu. Patten zároveň vyhlásil, že čínsky prezident Si Ťin-pching by sa mal usilovať o spájanie ľudí, informuje agentúra Reuters.

"Odkedy je Si Ťin-pching v úrade, proti disentu sa zasahuje všade, strana má kontrolu nad všetkým. Panuje sklamanie a hnev nad tým, že vláda odmieta poskytnúť akýkoľvek rozumný priestor, čo provokuje ešte viac násilia. To, čo je naozaj treba, je proces uzmierovania. Je to jediná cesta k mieru a stabilite Hongkongu," vyhlásil Patten.

Správkyňa Hongkongu Carrie Lamová v utorok uviedla, že zotavenie sa mesta z demonštrácií môže trvať dlho. Dodala, že bude zodpovedná za znovuvybudovanie jeho ekonomiky "po tom, ako násilie opadne".

Hongkong sa vrátil pod kontrolu Číny v roku 1997 s garanciou, že na základe princípu "jedna krajina, dva systémy" si mesto zachová vysoký stupeň autonómie, nezávislé súdnictvo a občianske slobody, ktoré nie sú povolené v pevninskej Číne.

Demonštrácie predstavujú najzávažnejšiu krízu Hongkongu od roku 2012, keď sa dostal k moci Si Ťin-pching. Protestujúci tvrdia, že bojujú proti rozkladu princípu "jednej krajiny, dvoch systémov".

Hongkonské demonštrácie a nepokoje nevykazujú znaky zoslabenia ani dva mesiace po tom, ako ich vyvolal kontroverzný návrh zákona, ktorý by umožnil vydávanie obyvateľov Hongkongu podozrivých zo spáchania trestných činov do pevninskej Číny.

Prodemokratickí demonštranti aj v utorok blokovali pasažierov v odletových bránach v niekoľkých častiach medzinárodného letiska v Hongkongu. Stalo sa tak deň po tom, ako vzhľadom na prítomnosť tisícov demonštrantov museli na tomto medzinárodnom letisku zrušiť všetky lety.

Patten (75) sa stal 28. a posledným guvernérom Hongkongu v júli 1992 a tento úrad zastával až do 30. júna 1997, keď Británia odovzdala mesto čínskej správe. Diplomat pri nástupe do guvernérskeho kresla dostal aj oficiálne čínske meno Pchang Ting-chung.

HONGKONG, LONDÝN/TASR
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Hongkong

Dôležité udalosti