Známa aktivistka sa vydala na plavbu cez Atlantik. Plaví sa na jachte bez sprchy či toalety

Muž podozrivý zo sexuálneho zneužívania maloletých
Muž podozrivý zo sexuálneho zneužívania maloletých Zdroj: TASR

Thunbergová si takýto dopravný prostriedok vybrala s cieľom vyhnúť sa cestovaniu lietadlom produkujúcim emisie.

Má len 16 rokov a hovorí o nej celý svet. Mladá švédska ekologická aktivistka sa vydala na plavbu cez Atlantik. Cesta z Anglicka do USA špeciálnou plachetnicou jej bude trvať asi dva týždne.

Greta Thunbergová sa vydala z juhoanglického Plymouthu na plavbu do New Yorku, kde sa zúčastní na septembrovom klimatickom summite Organizácie Spojených národov. Plaví sa na ekologickej pretekárskej jachte bez sprchy či toalety.

Thunbergová si takýto dopravný prostriedok vybrala s cieľom vyhnúť sa cestovaniu lietadlom produkujúcim emisie. Jachta, ktorou pocestuje je vybavená solárnymi panelmi a podvodnými turbínami, ktoré vyrábajú elektrickú energiu. Mladá aktivistka chce týmto spôsobom dosiahnuť, aby jej cesta do USA nezanechala žiadnu uhlíkovú stopu.

"Možno mi bude trochu zle a nebudem sa cítiť pohodlne, s tým však dokážem žiť," povedala stanici BBC v utorok v Plymouthe 16-ročná Thunbergová. "Ak to bude veľmi ťažké, tak proste budem musieť myslieť na to, že je to len na dva týždne a potom sa budem môcť vrátiť do normálu," dodala aktivistka, ktorú bude na ceste sprevádzať aj jej otec Svante a tiež kameraman, ktorý bude jej plavbu natáčať.

Podľa skoršieho vyjadrenia kapitána tejto lode Borisa Herrmanna je jachta uspôsobená skôr na rýchlu plavbu než na poskytnutie luxusu svojim cestujúcim. Na plavidle totiž nie sú sprchy ani toalety, takže pasažieri budú na tento zámer musieť použiť modré vedro.


USA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Aktivistka

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.