Irán oznámil, že úspešne otestoval novú raketu

Vrah Collin Richards.
Vrah Collin Richards. Zdroj: Iranian Defense Ministry via AP

K testu rakety dochádza v období rastúceho napätia medzi Spojenými štátmi a Iránom.

Irán úspešne uskutočnil skúšku novej rakety, oznámil v sobotu veliteľ iránskych revolučných gárd Hosejn Salámí. Informovala o tom polooficiálna iránska tlačová agentúra Tasním, blízka revolučným gardám.

Generálmajor Salámí podľa tohto zdroja, z ktorého citovala agentúra AP, povedal na zhromaždení skupiny islamských duchovných, že raketa bola skúšobne vypálená v priebehu piatka.

K testu rakety dochádza v období rastúceho napätia medzi Spojenými štátmi a Iránom, ktoré začalo opätovne rásť po odstúpení Washingtonu od medzinárodnej dohody o iránskom jadrovom programe, komentujú svetové tlačové agentúry.

Deň, keď bola najnovšia raketa skúšobne vypálená, nazval Salámí "jedným z úspešných dní pre svoju krajinu", neuviedol však ďalšie podrobnosti o samotnej zbrani či o teste ako takom.
Vo štvrtok tento týždeň Teherán predstavil nový systém protivzdušnej obrany vyrobený v Iráne.

Štátna televízia odvysielala vtedy zábery zo slávnostného odhalenia mobilného raketového systému dlhého dosahu Bávar-373, na ktorom sa zúčastnil aj prezident Hasan Rúhání. Podľa iránskych médií má byť tento nový iránsky systém konkurenciou ruského raketového systému S-300.

TEHERÁN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Raketa

Dôležité udalosti