Esemeskovanie za volantom spomaľuje reakcie vodičov viac ako ľahké drogy

texting-and-driving.jpg

Prečítajte si šokujúce výsledky nového prieskumu.

Šoféri, ktorí počas jazdy esemeskujú, si zrejme neuvedomujú nebezpečenstvo, ktoré im reálne hrozí. "Veď len rýchlo odpíšem," tvrdia mnohí. Nový prieskum ukázal, že používanie mobilného telefónu počas jazdy spomaľuje naše reakcie viac ako alkohol či ľahké drogy.

Je to presne 37%. V porovnaní s marihuanou je to o 16% viac. V krajinách, kde je za volantom dovolené určité percento alkoholu, ide o 13-percentné spomalenie. 


Mnohí dopravní analytici tvrdia dokonca aj to, že telefonovanie je nebezpečnejšie ako posielanie správ. Hoci aj vtedy, keď telefón nemáme priamo v ruke, ale používame tzv. hads free zariadenie. Nesústredíme sa na cestu, ale na to, čo počujeme.

A najnovšie aj to, čo čítame, hľadáme, lajkujeme, prehrávame a pod. Ruku na srdce, koľkokrát ste si za jazdy kontrolovali Facebook či schránku doručenej pošty?

V Anglicku dokonca zvažujú prísnejšie tresty za telefonovanie za volantom. V súčasnosti je to 100 libier, čo je v prepočte cca 124 eur. V roku 2012 sa na území Veľkej Británie stalo 378 nehôd, pričom 17 ľudí zahynulo. Na vine bol práve mobilný telefón, píše DailyMail.co.uk
LONDÝN / DailyMail.co.uk / K.Konkoľ

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti