Elektronické cigarety nie sú zdravšie ako sa predpokladalo. Na svedomí majú prvú obeť

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: TV Markíza

Americkí experti pred nimi vážne varujú.

Elektronické cigarety nie sú zdravšou náhradou ako sa pôvodne predpokladalo. V Amerike už začínajú experti verejne odporúčať ľuďom, aby ich nepoužívali. Po fajčení elektronických cigariet totiž nedávno zomrel jeden človek a počet chorých pribúda.

Mali byť trendom modernej doby a zdravého životného štýlu. Elektronické cigarety s technológiou tzv. vapingu však zrejme ešte viac škodia ako klasické tabakové. Len v štáte Milwaukee hospitalizovali tento mesiac 16 ľudí s vážnymi pľúcnymi chorobami.

Aj v štáte Colorado pribúdajú chorí, ktorí sa do nemocnice dostali práve pre používanie elektronických cigariet.

Problematické sú tie cigarety, pri ktorých človek vdychuje odparované látky vrátane nikotínu, najčastejšie rozpustené v kvapaline. Keďže para môže mať rôzne voňavé príchute, cigarety sú obľúbené najmä u mladších.

"Sme presvedčení, že vaping je epidémiou. Z nášho pohľadu je jedným z najzávažnejších zdravotných rizík pre naše deti," vyhlásil doktorka Robin Deterdingová z detskej nemocnice v Colorade.

Chorých už hlási 10 amerických štátov, vrátane spomínaného Milwaukee a Colorada. Ľudia majú problémy s dýchaním, kašlú, sú unavení, niektorí majú horúčky, hnačku či zvracajú. Niektorí ľudia si údajne tekutiny sami dopĺňajú. pričom do nich pridávajú aj zakázané látky.

Prvá potvrdená obeť elektronických cigariet pochádza z Illinois. Hospitalizovali ju v nemocnici s ťažkým pľúcnym ochorením a nakoniec zomrela.


NEW YORK/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Elektronická cigareta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.