VIDEO: Najsilnejší hurikán tohto roka pustošil Bahamy. Mieri k pobrežiu USA

ses_telerano_markiza_sk_bez_loga.mp4
Zdroj: Reuters

Viaceré štáty na juhovýchode krajiny nariadili evakuáciu.

Evakuáciu časti obyvateľstva nariadili úrady v amerických štátoch Georgia a Južná Karolína v súvislosti s hurikánom Dorian, ktorý sa približuje k ich územiam. Informovala o tom v noci na pondelok na svojej webovej stránke stanica Sky News.

Evakuácia sa týka približne 540 000 obyvateľov žijúcich v pobrežných oblastiach štátu Georgia a okolo 830 000 obyvateľov Južnej Karolíny. Evakuáciu nariadili aj v častiach štátu Florida. Všetky tri štáty ležia na juhovýchodnom pobreží USA.

Zdroj: TASR/AP

Dorian na Bahamách

Dorian udrel v nedeľu na severnú časť súostrovia Bahamy. Smršť dosiahla maximálnu rýchlosť vetra 295 kilometrov za hodinu a preradili ju do piatej, najvyššej kategórie.

Hurikán Dorian spôsobil rozsiahle škody a až 13 000 domov môže byť poškodených alebo zničených.

IFRC predpokladá, že v dôsledku záplav na skupine bahamských ostrovov známych pod názvom Abaco boli studne kontaminované slanou vodou.

Federácia ďalej oznámila, že uvoľnila v prepočte 230 000 eur z núdzového fondu na zmiernenie následkov katastrof, aby podporila počiatočné záchranné práce a poskytla pomoc približne 500 rodinám v núdzi.

Americké Národné centrum pre hurikány (NHC) so sídlom vo floridskom meste Miami uviedlo, že Dorian je dosiaľ najsilnejším zaznamenaným hurikánom na severozápade Bahám a najsilnejším za tento rok na celom svete.

Podľa Daily Mail si živel vyžiadal najmenej jednu obeť. V obľúbenej turistickej destinácii museli evakuovať ticísky ľudí. Hurikán po sebe zanechal zničené domy, vytrhané stĺpy elektrického vedenia. Presný rozsah škôd zatiaľ nie je známy.USA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme USA

Dôležité udalosti