Malá Eliška, ktorá sa narodila žene po mozgovej smrti, je už doma. Dojčí ju jej teta

Gabriel Sedláček
Zdroj: YouTube.com/Fakultní nemocnice Brno

Lekári popísali priebeh tehotenstva aj samotný pôrod.

Lekári z Fakultnej nemocnice Brno dokázali niečo nevídané, čo nemá obdobu na celom svete. Celých 117 dní udržali vitálne funkcie tehotnej ženy (†27) v stave mozgovej smrti. Zachránili tak jej dieťa, ktoré sa narodilo zdravé cisárskym rezom.

Eliška sa narodila 15. augusta. Tento deň je aj dátumom smrti jej matky, pretože krátko po operácii ju odpojili od prístrojov. Dievčatko vážilo niečo málo cez dva kilogramy. Po čase strávenom v inkubátore je už doma so svojou rodinou. Dojčí ju jej vlastná teta.

Klinickú smrť mladej ženy spôsobila cievna porucha v mozgu a následné krvácanie. „Srdcová činnosť dieťaťa bola ale v poriadku," uviedol na tlačovej konferencii hovorca nemocnice Pavel Žára.

Lekári chceli dieťa zachrániť za každú cenu. Úspešný vývoj plodu ovplyvnilo niekoľko faktorov. „Veľmi dobrý zdravotný stav matky, včasná pomoc na mieste, kvalitná resuscitačná pomoc minútu po minúte všetkých zdravotníkov," dodal hovorca.

Podobných prípadov sa stalo vo svete asi 20, tento je ale výnimočný. „V celej dĺžke hospitalizácie, to znamená 117 dní a s tým súvisiaca veľkosť a zrelosť plodu, ktorú sa podarilo dosiahnuť - viac ako 2 000 gramov, čo je ojedinelé," vysvetlil hovorca podľa portálu tn.cz.

Priebeh tehotenstva po matkinej mozgovej smrti nebol ale bez komplikácií. Štyrikrát museli riešiť infekčné komplikácie, čo si vyžadovalo nasadenie antibiotík.


Zbierka pre rodinu

Tragický príbeh policajta Vojtěcha a jeho manželky Evy sledovalo celé Česko. Prvé problémy lekári zistili pri prvom tehotenstve, kedy mladá matka utrpela epileptický záchvat. Narodil sa jej chlapček Matěj a potom sa musela dlho liečiť. Po dvoch rokoch jej lekári dovolili druhé tehotenstvo, čo sa však skončilo tragédiou.

Vojtěch našiel svoju ženu doma v bezvedomí v 16. týždni tehotenstva. Po prevoze do nemocnice zistili, že sa jej už nedá pomôcť, bola prakticky mozgovo mŕtva. Príbeh rodiny vyvolal veľkú vlnu solidarity. Policajti pre svojho kolegu zorganizovali finančnú zbierku. Na transparetný účet prispievajú ľudia ešte aj dnes. Dojatý dvojnásobný otec zverejnil takéto poďakovanie:

„Jen těžko dnes nalézám slova, kterými bych mohl vyjádřit své hluboké a upřímné poděkováni za obrovskou podporu a vlnu solidarity, které se mi ze všech stran dostávalo. Poděkování směřuje za všemi lékaři a zdravotníky, kteří se o Evičku a malou Elišku starali. Právě ta silná podpora mi často dodávala další životní energii, abych to dokázal všechno zvládnout. Pravidelně každý možný volný den jsem jezdil do Brna a seděl u nemocniční postele mé milované manželky a doufal v zázrak. Když jsem nemohl jet já, byl u Evičky každý den někdo z naší rodiny. Především nyní musím být silný a musím tady být pro Elišku a Matýska, kteří mě budou moc potřebovat," řekl Vojtěch Votava.

BRNO/jh
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Eliška

Dôležité udalosti