Sporný zákon, pre ktorý protestoval celý Hongkong, správkyňa mesta stiahla

Martin si zaťal sekerou do ruky
Zdroj: TASR/AP

Nie je jasné, či oznámenie o stiahnutí zákona pomôže ukončiť nepokoje v krajine.

Správkyňa Hongkongu Carrie Lamová v stredu oznámila stiahnutie sporného zákona, ktorý by umožnil vydávanie osôb podozrivých zo spáchania trestného činu do pevninskej Číny. Lamová to povedala na stretnutí s provládnymi poslancami.

Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vládny zdroj. Očakáva sa, že Lamová to oficiálne oznámi ešte v tento deň.

Rozsiahle protesty proti spornému zákonu trvajú v Hongkongu, ktorý je jednou z dvoch oblastí Číny s osobitným štatútom, už tri mesiace. Prodemokratickí protestujúci žiadajú tiež nezávislé vyšetrenie protestov v súvislosti s násilnými zásahmi polície, ako i to, aby sa protesty prestali nazývať "výtržnosťami", aby boli zadržaní ľudia zbavení obvinení a aby sa začalo s reformou politiky.

Nie je jasné, či oznámenie o stiahnutí zákona pomôže ukončiť nepokoje v krajine.

Lamová v utorok vyhlásila, že čínskej vláde nikdy neponúkala svoju rezignáciu s cieľom ukončiť súčasnú politickú krízu v Hongkongu. Reagovala tak na uniknutú nahrávku, na ktorej hovorí o tom, že by odstúpila z funkcie, keby mohla.

Lamová počas tlačovej konferencie povedala, že nikdy ani neuvažovala o možnosti diskutovať s čínskou vládou o svojej rezignácii. Peking podľa Lamovej verí, že jej vláda dokáže vyriešiť dlhodobú krízu bez intervencie Číny.

Šéfka hongkonskej administratívy na nahrávke hovorí okrem iného o tom, že by odstúpila, keby mohla, a že by sa zároveň ospravedlnila za predloženie sporného návrhu zákona. Priznala tiež, že jej možnosti vyriešiť súčasnú krízu v Hongkongu sú veľmi obmedzené, pretože musí slúžiť "dvom pánom" a celá záležitosť dostala celoštátny rozmer.

HONGKONG/TASR
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Hongkong

Dôležité udalosti