Silný tajfún zasiahol oblasť Tokia, hlásia jednu obeť a desiatky zranených

Rafael Nadal
Zdroj: TASR/Kyodo News via AP

Úrady pritom varovali, že je nebezpečné vychádzať von.

Silný tajfún Faxai sa v pondelok prehnal cez metropolitnú oblasť Tokia, kde zabil jedného človeka a spôsobil desiatky zranení. Narušil tiež dopravu v čase raňajšej špičky a viedol k rozsiahlym výpadkom elektriny. Informovali o tom agentúry AP, Reuters a AFP.

Jeden z najsilnejších tajfúnov, aký zasiahol Tokio za uplynulé roky, prešiel v pondelok nadránom nad pevninu v meste Čiba východne od japonskej metropoly po tom, ako sa prehnal Tokijským zálivom. Sprevádzal ho vietor s nárazmi do 216 kilometrov za hodinu, čo je najvyššia rýchlosť, akú tam kedy zaznamenali, uviedli japonské médiá.

Zdroj: TASR/AP Photo/Jae C. Hong

Príchod tajfúnu Faxai viedol v oblasti k zrušeniu vyše 130 letov a zastaveniu prevádzky hlavných železničných tratí. Ochromená doprava spôsobila problémy pri raňajšom dochádzaní do práce mnohým obyvateľom širšej oblasti Tokia, v ktorej žije okolo 36 miliónov ľudí. Úrady pritom varovali, že je nebezpečné vychádzať von, a naliehavo upozorňovali na hrozbu záplav.

Úrady potvrdili úmrtie ženy - päťdesiatničky, ktorú našli ležať na tokijskej ulici a previezli do nemocnice. Zábery z neďalekej bezpečnostnej kamery ukázali, že ju strhol silný vietor a vrazila do budovy, uviedla verejnoprávna televízia NHK.

Ďalšiu ženu vo veku nad 20 rokov zachránili v jej dome v meste Ičihara po tom, ako sa na budovu zrútil kovový stĺp. Utrpela vážne zranenia. Agentúra Kjódó s odvolaním sa na miestne úrady informovala, že v prefektúrach Čiba, Kanagawa a Šizuoka evidujú najmenej 30 zranených.

Podľa hovorcu japonskej vlády sa v regióne ocitlo bez elektriny 910.000 obyvateľov. Hlásené boli aj početné škody, menšie zosuvy pôdy či most strhnutý prívalom vody. Faxai sa pohyboval rýchlo severným smerom a medzičasom už severovýchodne od Tokia znova prešiel nad Tichý oceán.

Japonsko zasiahne každoročne štyri až päť tajfúnov, len zriedkavo však v oblasti blízko Tokia. Silný tajfún Krosa priniesol v polovici augusta do západného Japonska silný vietor a prívalové dažde, ktoré si vyžiadali najmenej jeden život. Koncom augusta zanechali silné dažde troch mŕtvych pri rozsiahlych záplavách tiež na západe krajiny.

TOKIO/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Japonsko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.