Šefčovič bude opäť podpredseda EK, dostal medziinštitucionálne vzťahy

Prečítajte si, čo dostali ostatní komisári z členských štátov Únie.

Slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič bude v budúcej Európskej komisii  v období 2019-2024 podpredsedom pre medziinštitucionálne vzťahy. Uviedla to v utorok v oficiálnom vyhlásení nastávajúca šéfka eurokomisie Ursula von der Leyenová.

Výkonní podpredsedovia EK Frans Timmermans a Margrethe Vestagerová budú zodpovedať za európsku zelenú dohodu respektíve za oblasť Európa pripravená na digitálny vek. Tretí výkonný podpredseda EK Valdis Dombrovskis bude zodpovedať za okruh ekonomika pre ľudí.

Zdroj: AP Photo/Virginia Mayo

"Komisia sa sústredí na najdôležitejšie otázky a dodá odpovede," uviedla o svojom tíme. Spresnila, že nová eurokomisia bude stavať na prioritách a ambíciách, ktoré boli stanovené v politických usmerneniach, a tomuto cieľu bude prispôsobená jej štruktúra.

"V stredobode našich snáh sa nachádza potreba riešiť zmeny v klíme, technológiách a demografii, ktoré menia naše spoločnosti a spôsob života. Existujúce veľmoci sa vydávajú novými cestami každá osve. Objavujú sa však aj veľmoci nové, ktoré postupne upevňujú svoje postavenie. To v mnohých komunitách po celej Európe vzbudzuje pocit neistoty a úzkosti," uviedla von der Leyenová.

EÚ musí byť na čele prechodu smerom k zdravej planéte a novému digitálnemu svetu. Na to však musí zbližovať ľudí a pretvoriť naše jedinečné sociálne trhové hospodárstvo tak, aby vyhovovalo dnešným novým ambíciám.

Von der Leyenová chce, aby jej tím vypracoval európsky spôsob dosahovania cieľov - rozhodne konal v oblasti boja proti zmene klímy, budoval partnerstvo so Spojenými štátmi, zadefinoval vzťahy s čoraz asertívnejšou Čínou a bol spoľahlivým susedom, napríklad pre Afriku. Želá si, aby jej "vyvážená, činorodá a moderná Komisia" pevne stála za hodnotami a celosvetovo uznávanými štandardmi EÚ.

Podľa slov von der Leyenovej bude mať nové kolégium komisárov osem podpredsedov vrátane vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku. Podpredsedovia budú riadiť úsilie EK v najdôležitejších oblastiach, akými sú napríklad tzv. európsky ekologický dohovor, pripravenosť EÚ na digitálny vek, prospešnosť hospodárstva pre obyvateľov, ochrana európskeho spôsobu života, posilňovanie postavenia EÚ vo svete a nový impulz pre európsku demokraciu. Samotní komisári budú riadiť expertízu, ktorú poskytujú generálne riaditeľstvá EK.

Traja výkonní podpredsedovia budú mať dvojitú funkciu. Zastávať budú funkciu podpredsedov zodpovedných za jednu z troch kľúčových oblastí programu, ako aj funkciu komisárov.

Výkonný podpredseda Frans Timmermans (Holandsko) bude koordinovať prácu na európskom ekologickom dohovore a bude riadiť politiku v oblasti zmeny klímy.

Výkonná podpredsedníčka Margrethe Vestagerová (Dánsko) bude koordinovať program v oblasti iniciatívy "Európa pripravená na digitálny vek" a (tak ako aj doteraz) bude komisárkou zodpovednou za hospodársku súťaž.

Výkonný podpredseda Valdis Dombrovskis (Lotyšsko) bude koordinovať prácu v oblasti hospodárstva, ktoré "pracuje v prospech ľudí", a bude zastávať funkciu komisára pre finančné služby.

Podpredsedovia komisie

Josep Borrell (Španielsko) - vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku, zodpovedný za oblasť "Silnejšia Európa vo svete"

Věra Jourová (Česko) zodpovedná za oblasť "Hodnoty a transparentnosť"

Margaritis Schinas (Grécko) zodpovedný za oblasť "Ochrana nášho európskeho spôsobu života"

Maroš Šefčovič (Slovensko) zodpovedný za "Medziinštitucionálne vzťahy a prognózovanie"

Dubravka Šuicová (Chorvátsko) zodpovedná za tému "Demokracia a demografia". Šuicová v mene EK povedie práce na konferencii o budúcnosti Európy.

Ostatní eurokomisári EÚ (zoznam podľa poradia členských krajín):

Didier Reynders (Belgicko) - súdnictvo vrátane problematiky právneho štátu

Marija Gabrielová (Bulharsko) - inovácie a mládež

Stella Kyriakidisová (Cyprus) - zdravie

Kadri Simsonová (Estónsko) - energetika

Jutta Urplainenová (Fínsko) - medzinárodné partnerstvá

Sylvie Goulardová (Francúzsko) - vnútorný trh, zodpovedná aj za nové Generálne riaditeľstvo pre obranný priemysel a vesmír

Phil Hogan (Írsko) - obchod

Virginijus Sinkevičius (Litva) - životné prostredie a oceány

Nicolas Schmit (Luxembursko) - pracovné miesta

László Trócsányi (Maďarsko) - susedská politika a rozširovanie

Helena Dalliová (Malta) - rovnosť

Janusz Wojciechowski (Poľsko) - poľnohospodárstvo

Elisa Ferreirová (Portugalsko) - kohézia a reformy

Johannes Hahn (Rakúsko) - rozpočet a administratíva

Rovana Plumbová (Rumunsko) - doprava

Janez Lenarčič (Slovinsko) - krízový manažment

Ylva Johanssonová (Švédsko) - vnútorné záležitosti

Paolo Gentiloni (Taliansko) - hospodárstvo

Von der Leyenová zdôraznila, že jej kabinet musí mať blízko k ľuďom, a preto všetci členovia kolégia už v prvej polovici svojho mandátu navštívia každý členský štát EÚ vrátane odľahlejších regiónov, v ktorých žijú a pracujú občania Únie.

BRUSEL/zg, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Maroš Šefčovič

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.