Trnavskí gymnazisti uviazli v Tokiu pre silný tajfún. Na letisku strávia najmenej dva dni

Gymnazisti spali na letisku v Tokiu
Gymnazisti spali na letisku v Tokiu Zdroj: TVNOVINY.sk

Dlhé chvíle spríjemňujú ostatným cestujúcim spevom.

Silný tajfún Faxai v pondelok zasiahol Tokio, kde zabil jedného človeka a spôsobil desiatky zranení. Pre nepriaznivé počasie letiská rušia lety a v meste zastavili aj prevádzku hlavných železničných tratí.

V Tokiu sa momentálne nachádza aj skupina gymnazistov z Trnavy, ktorí pôsobia v speváckom zbore Cantica nova. Do Japonska odleteli koncertovať v rámci 50. výročia svojho založenia v sprievode japonskej opernej speváčky Nao Higano.

Do redakcie sme dostali správu, že takmer 40 študentov malo v pondelok odletieť späť na Slovensko. To sa im však neporadilo pre problémy s dopravou, a tak v metropole Japonska uviazli. Momentálnu situáciu riešia s naším veľvyslanectvom.

„Veľvyslanectvo v Tokiu je v kontakte s vedúcim detského súboru Cantica nova z Trnavy. Súbor zmeškal odlet do Viedne pre komplikácie s dopravou (cestovali deväť hodín autobusom, pričom cesta normálne trvá 1,5 až 2 hod.)," uviedol riaditeľ tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí SR Juraj Tomaga.

Je to katastrofa

Spojili sme sa s Barborkou Petrášovou, ktorá je členkou súboru a opísala nám momentálnu situáciu. Po deviatich hodinách cesty v autobuse už aspoň tri hodiny čakajú na letisku. Lety zrušili a snažia sa nájsť náhradný let.

„Teraz sedíme na letisku na zemi a snažíme sa nájsť nejaký náhradný let, no všetky sú na nasledujúce dva dni už takmer plné. Dokonca aj letiskový hotel je plný, tak musíme spať na letisku," uviedla.

Dlhé chvíle si teda spestrili spevom a zaspievali aj ostatným cestujúcim, ktorí uviazli na letisku rovnako ako oni. Rodičia majú o nich strach, no dúfajú, že sa čoskoro dostanú domov.

Zdroj: TVNOVINY.sk


Najsilnejší tajfún v Japonsku

Tajfún Faxai je jeden z najsilnejších, aký zasiahol Tokio za uplynulé roky. Sprevádzal ho vietor s nárazmi do 216 kilometrov za hodinu.

Úrady varujú pred nebezpečenstvom vychádzať von a naliehavo upozorňujú na hrozbu záplav.

BRATISLAVA/Jana Habarová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.