Severná Kórea vystrelila dve rakety krátkeho doletu, preleteli 330 kilometrov

Gymnazisti spali na letisku v Tokiu
Gymnazisti spali na letisku v Tokiu Zdroj: TASR/AP Photo/Ahn Young-joon

O aký typ rakiet išlo, zatiaľ analyzujú juhokórejské a americké tajné služby.

Severná Kórea vystrelila v utorok dve rakety krátkeho doletu nad Japonské more pri východnom pobreží Kórejského polostrova. Podľa juhokórejskej armády strely preleteli zhruba 330 kilometrov, informovala tlačová agentúra Jonhap.

Rakety boli vystrelené smerom na východ z oblasti mesta Kečchon, ktoré leží v západnej časti KĽDR, približne 80 kilometrov severne od metropoly Pchjongjang. Obe strely preleteli zhruba 330 kilometrov. O aký typ rakiet išlo, zatiaľ analyzujú juhokórejské a americké tajné služby.

"Naša armáda monitoruje celú situáciu pre prípad, že by došlo k ďalším odpáleniam, a udržuje sa v stave pohotovosti," uviedol vo vyhlásení zbor náčelníkov štábov juhokórejských ozbrojených síl.

Zároveň vyzval Severnú Kóreu, aby nerobila takéto kroky, ktoré len prispievajú k zvyšovaniu napätia v regióne. Južná Kórea v reakcii na utorkové odpálenia zvolala mimoriadne zasadnutie národnej bezpečnostnej rady.

Správa o vystrelení rakiet prišla len niekoľko hodín po tom, ako Severná Kórea vyjadrila ochotu obnoviť koncom septembra rokovania s USA o denuklearizácii Kórejského polostrova. Súčasne pohrozila ukončením rozhovorov v prípade, ak americká strana nepríde s návrhmi prijateľnými pre KĽDR.

Podľa agentúry Jonhap chce Pchjongjang odpálením rakiet zrejme posilniť svoju rokovaciu pozíciu pred možným obnovením rozhovorov s Washingtonom, ktoré sú zablokované už od februára. Od začiatku tohto roka Severná Kórea odpálila rakety už desiatykrát, píše Jonhap.

SOUL/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti