Uviaznutí gymnazisti na letisku v Tokiu spali, kde sa dalo

Členovia súboru Cantica nova na letisku v Tokiu
Členovia súboru Cantica nova na letisku v Tokiu Zdroj: TVNOVINY.sk

Majú za sebou prvú noc, spali na zemi v spacích vakoch, ktoré im poskytlo letisko.

Na medzinárodnom letisku Narita v Tokiu uviazlo pre tajfún Faxai približne 17-tisíc pasažierov. Medzi nimi sú stále aj gymnazisti z Trnavy, ktorí sú členmi speváckeho zboru Cantica nova.

Príchod tajfúna viedol k zrušeniu vyše 100 letov a ochromil aj cestné a železničné spojenie s letiskom. Mnohí cestujúci tak nemali žiadne prípoje do japonskej metropoly.

V priestoroch letiska muselo stráviť noc celkovo 16 900 ľudí, ktorým letiskový personál rozdával jedlo, vodu a deky. Študenti z Trnavy spali, kde sa dalo. Niektorí si obsadili sedačky, iní spali na zemi.

„Dnes už veľa ľudí odletelo domov a my sme takmer jediná skupina, ktorá tu má rozložené kufre a spacáky. Včera večer nám letisko poskytlo spacák, vodu a keksy. Naša cesta domov je stále vo fáze riešenia, zatiaľ nemáme bližšie informácie, ale všetci veríme, že všetko dobre dopadne,“ uviedla členka zboru Barbora Petrášová.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Prečítajte si aj: Členovia súboru Cantica nova na letisku v Tokiu.

O raňajky a obed sa im postarala slovenská ambasáda v Tokiu. Veľvyslanec Erik Lenhart prisľúbil, že sa spojí s leteckou spoločnosťou Austria airlines.

„Stále nám nedali vedieť, či nám dajú náhradné letenky. Už majú kiosk otvorený, ale nevedeli nič povedať. Pán Erik Lenhart z veľvyslanectva sľúbil, že bude volať do Austria a ak nám nedajú náhradné letenky, oni sa nám ich pokúsia zabezpečiť dnes alebo zajtra," uviedol člen organizačného tímu Peter Cák na Facebooku.

"Autobusy a vlaky už obnovili prevádzku a pasažieri sa začínajú vracať domov alebo smerujú do svojich cieľových zastávok," uviedol hovorca letiska. Znamená to, že obchody na letisku dostanú zásoby a nebude problém s potravinami pre toľko uviaznutých ľudí.

Členovia zboru ale nestrácajú dobrú náladu. Naďalej spríjemňujú atmosféru na letisku svojím spevom. Začali sa o nich zaujímať aj miestne alebo čínske médiá. Čaká ich ďalšia noc, ktorú zrejme opäť prespia na zemi.


TOKIO/Jana Habarová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.