Konečne dobrá správa pre trnavských gymnazistov uväznených na japonskom letisku

Spevácky zbor Cantica nova uviazol v Tokiu na letisku
Spevácky zbor Cantica nova uviazol v Tokiu na letisku Zdroj: TVNOVINY.sk

Už vedia, kedy poletia domov.

Išli koncertovať do krajiny vychádzajúceho slnka, späť domov na Slovensko sa pre katastrofu vrátiť nemôžu. V Tokiu uviazlo štyridsať študentov z trnavského speváckeho zboru. Pre jeden z najsilnejších tajfúnov, ktorý zasiahol metropolu Japonska, nestihli let do Viedne. Už druhý deň spia na letisku.

Popoludní sa na sociálnej sieti objavil potešujúci status od Petra Cáka. Píše sa v ňom "Máme finálne riešenie."

Člen facebookovej skupiny "Cantica Nova na letisku" zverejnil, že Austria airlines im poskytla letenky späť (zdarma) na štvrtok 12.9., ale nie jedným lietadlom, ale dvoma. "Prvá skupina poletí z letiska Narita do Viedne, druhá skupina poletí z letiska Hanada v Tokiu, ale bude musieť prestupovať a ešte neviem cieľovú destináciu (pravdepodne to nebude Viedeň)," napísal Peter Cák.

Pokračoval s tým, že "nakoľko sa budeme rozdeľovať na dve skupiny ministerstvo vnútra požaduje súhlas rodičov k takémuto riešeniu. Z tohto dôvou budú telefonovať všetkým rodičom za účelom zorganizovania stretnutie pre získanie súhlasu. Aby sme mohli vo štvrtok odletieť prosíme všetkých rodičov, aby dali súhlas s týmto riešením," píše v statuse.

Dodáva, že na túto noc pre nás veľvyslanectvo vybavilo hotel v Tokiu, aktuálne sa balia a chystajú sa na presun do hotela.

Na zemi si rozložili spacáky

Na tokijskom letisku uviazli tisícky ľudí. Zrušili viac ako stotridsať letov. Hotely sú preplnené, niet sa kde ubytovať. Keďže iné možnosti nemajú, prespávajú v letiskovej hale. Medzi nimi aj gymnazisti zo súboru Cantica Nova z Trnavy. Rozložili si na zemi spacáky a spia, kde sa dá.

"Pocit beznádeje, bezmocnosti a takej neistoty a strachu." Takto opisuje situáciu v Tokiu Andrea Gelnarová. Je mamou sedemnásťročnej Niny, ktorá je tiež v Tokiu. Keď sledovala v televízii rekordne silný vietor a bičujúci dážď nezaujímalo ju nič iné, len či deti sú živé a zdravé.

Trnavský spevácky zbor to zobral do vlastných rúk a dlhé čakanie na náhradný let spríjemňuje ostatným cestujúcim na letisku spevom.

V pondelok boli gymnazisti bez jedla. Letisko im žiadnu stravu neposkytlo. Zháňali niečo na jedenie, kde sa len dalo. Až v utorok ráno im s jedlom pomohlo naše veľvyslanectvo v Tokiu. Situáciu pozorne sleduje ministerstvo zahraničných vecí. "Slovenské veľvyslanectvo sa samozrejme stará o detský spevácky súbor a poskytlo všetkým členom stravu a v tejto chvíli môžem hovoriť, že aj ubytovanie," reagovala Ministerstvo zahraničných vecí.

Rodičia by boli radi, ak by deti mali čo najskôr doma. Vyzerá to ale tak, že minimálne dva dni budú musieť ešte vydržať. Preto sa pýtajú, či by po súbor nemohlo Slovensko poslať vládny špeciál.

Viac v reportáži Romana Ruttkaya

TRNAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Letisko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.