V Iráne zadržali troch Austrálčanov, údajne dve ženy a muža

Jamie Dornan nakrúca nový film v Mexiku
Zdroj: Shutterstock.com/Andrey Burkov

Jedna zo zadržaných žien je údajne blogerka, zadržali ju spoločne s jej priateľom.

Austrálska vláda v stredu oznámila, že v Iráne boli zadržaní traja Austrálčania. Informuje o tom agentúra AFP s tým, že ide o zatiaľ posledný zo série incidentov, v rámci ktorých iránske úrady zadržali občanov zo západných krajín.

"Ministerstvo zahraničných vecí a obchodu poskytuje konzulárnu pomoc rodinám troch Austrálčanov zadržaných v Iráne," povedal pre agentúru AFP hovorca tohto austrálskeho rezortu. "Vzhľadom na naše povinnosti týkajúce sa ochrany osobných údajov sa (k tomu) nebudeme ďalej vyjadrovať," dodal.

Spravodajská stanica BBC píše, že ide dve ženy s dvojakým britsko-austrálskym občianstvom a jedného muža - Austrálčana. Denník The Times uvádza, že jedna zo zadržaných žien je blogerka. V Iráne ju pred desiatimi údajne týždňami zadržali spoločne s jej austrálskym priateľom, s ktorým cestovala po Ázii. Z čoho je dvojica obvinená, nie je známe.

Druhá žena má byť prednášajúcou na austrálskej univerzite, pričom v Iráne ju zadržali a odsúdili na 10-ročné väzenie. Za čo bola odsúdená nie je zrejmé, The Times však uvádza, že takýto trest sa v Iráne obvykle udeľuje za špionáž.

Obe ženy majú byť väznené v teheránskej väznici Evin, kde je za údajný pokus o zvrhnutie iránskeho režimu väznená aj 41-ročná britsko-iránska humanitárna pracovníčka Nazanin Zaghariová-Ratcliffová, ktoré obvinenia dlhodobo odmieta.

Britské médiá píšu, že v prípade dvojice zadržaných žien ide zrejme o prvé držiteľky britského pasu nemajúce zároveň aj iránske občianstvo, aké v Iráne v ostatných rokoch zadržali.

SYDNEY/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zadržanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.