Zahraničné

Fatálny omyl: Vojaci NATO zrejme zabili piatich kolegov

Casualty_Return_Afghanistan_-5ef7a9c8e89d40fbbd9c51eb4fd0ef32.JPEG
Zdroj: SITA

Piati vojaci zabití v Afganistane boli Američania.

Piati vojaci NATO, ktorí dnes zahynuli v Afganistane, boli Američania, potvrdil nemenovaný zdroj z amerického ministerstva obrany.

Koaličné sily pod vedením NATO predtým informovali, že piati zahraniční vojaci zahynuli v južnom Afganistane. Podľa vyjadrenia velenia koalície to vyzerá tak, že strieľanie na vojakov bolo omylom.

Afganská polícia a Taliban tvrdia, že zahraničných vojakov v juhoafganskej provincii Zábul zabila streľba z vrtuľníkov spojeneckých síl.

Zdroj: SITA

Ak by sa potvrdila streľba do vlastných radov, išlo by o jeden z najvážnejších takýchto omylov za takmer 14 rokov trvania afganskej vojny.

Hovorca Talibanu Karí Júsuf Ahmadí povedal, že povstalci útočili na zahraničné sily, keď zasiahli vrtuľníky a omylom zabili vlastných vojakov.

Podobne sa vyjadril aj šéf miestnej polície: "Vojaci ISAF sa práve po jednej operácii vracali na svoje základne, keď ich znenazdajky prepadli povstalci. Leteckým útokom si omylom zasiahli vlastné sily a zabili si svojich vojakov," citovala ho agentúra Reuters.

KÁBUL/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.