Pilot vylial kávu na ovládacie panely, plné lietadlo muselo núdzovo pristáť

Kabínu zaplnil dym, piloti si museli nasadiť plynové masky.

Airbus A330-243, ktorý letel z Frankfurtu nad Mohanom do mexického Cancúnu, musel núdzovo pristáť na letisku v írskom Shannone. Kapitán stroja totiž rozlial kávu na ovládacie panely. Tie sa začali rozžhavovat a kabínu zaplnil dym, takže si piloti museli nasadiť kyslíkové masky, uviedla vo štvrtok BBC s odvolaním sa na úrad pre vyšetrovanie leteckých nehôd (AAIB). V tom čase sa na palube stroja nachádzalo 337 ľudí.

Incident sa stal tento rok 6. februára nad Atlantickým oceánom. Informácie sa na verejnosť dostali až s polročným oneskorením.

Piloti dostali kávu v šálkach bez viečok, čo bolo podľa úradu pre túto leteckú spoločnosť úplne bežné. Kapitán si kávu položil na svoj odkladací stolík, ale šálka sa neskôr prevrhla. Väčšina tekutiny sa vyliala mimo, ale časť sa dostala do ovládacieho panelu. Bolo rozhodnuté odkloniť lietadlo do Írska, kde bezpečne pristálo, nikto nebol zranený.

Hoci nebolo zverejnené, ktoré aerolinky let z Frankfurtu do Cancúnu prevádzkovali, podľa nezávislej organizácie Flight Safety Foundation to bola spoločnosť Condor Airlines a lietadlo patrilo aerolinkám Thomas Cook Airlines.

Úrad AAIB uviedol, že od tohto incidentu už prevádzkovateľ stroja zmenil svoj postup a nápoje sa podávajú v miske s viečkom.

SHANNON/BBC

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti