Chlapec z južnej Moravy skončil v nemocnici s tetanom. Matka ho odmietla dať zaočkovať

Amber Rose
Zdroj: Shutterstock.com

Dieťa prekonalo niekoľko záchvatov, museli mu urobiť tracheostomiu.

V nemocnici v Brne sa lieči malé dieťa s tetanom. Ako uviedol portál idnes.cz, nakazilo sa pravdepodobne preto, lebo nebolo zámerne očkované. Prípad riešia aj hygienici.

„Ochorenie u dieťaťa riešime, ale nemôžem k tomu povedať ďalšie podrobnosti," uviedla Hana Pokorná, riaditeľka Sekcie ochrany a podpory verejného zdravia KHS. „Ochorenie tetanom je u nás úplne výnimočné," dodala.

Chlapec je narodený v roku 2016. Nakazil sa zrejme po zranení nosa. V ambulancii ORL mu odtiaľ vytiahli hrdzavú gombíkovú batériu. Lekári mu vtedy nepodali profylax tetanu, pretože ich ani nenapadlo, že dieťa nie je očkované. Chlapcovi nasadili antibiotiká, ktoré však matka údajne nepodávala.

O niekoľko dní neskôr priviedla matka chlapca k detskému lekárovi s kŕčmi, únavou, nechutenstvom a odmietaním čokoľvek prehĺtať. Dieťa tak skončilo v nemocnici. Podali mu antitetanický globulín a zaočkovali ho.

Chlapec prekonal niekoľko kŕčových záchvatov. Museli mu urobiť tracheostomiu (zaistenie dýchania rezom do krku). Následne sa jeho stav mierne zlepšil, v nemocnici ale naďalej zostáva.

Portál idnes.cz dodáva, že chlapec nebol zaočkovaný, pretože jeho matka je presvedčená o tom, že očkovanie je spúšťačom sklerózy multiplex.

Tetanus (strnulosť šije) je nebezpečná choroba spôsobená baktériou "Clostridium tetani", ktorá sa bežne nachádza v pôde alebo špine. Baktéria sa do tela spravidla dostane cez ranu - pichnutie alebo porezanie znečisteným predmetom.

Tetanus sa prejavuje kŕčmi a stratou koordinácie svalových pohybov (ktorá je spôsobená tým, že toxíny produkované baktériami blokujú uvoľňovanie svalového sťahu). Bez lekárskej pomoci (antibiotiká, sérum) končí spravidla smrťou v dôsledku zastavenia srdca alebo kolapsu dýchacieho systému (kŕč medzirebrových a ďalších svalov znemožní dýchanie). Tetanus nie je nákazlivý medzi ľuďmi.

BRNO/jh
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Tetanus

Dôležité udalosti