Prvá obeť e-cigariet: Britský robotník zomrel na pľúcnu chorobu spojenú s vapingom

Bradley Cooper
Zdroj: Shutterstock.com

Výsledky testov ukázali, že mal v pľúcach kvapalinu z e-cigariet.

Vaping je v súčasnej dobe veľmi moderný a panuje názor, že je bezpečnejší ako fajčenie klasických cigariet. Britský denník Daily Mail ale zverejnil výsledky testov zosnulého 57-ročného robotníka, ktoré dokazujú pravý opak.

Vaping je vdychovanie vodnej pary (inhalovanie) cez ústa prostredníctvom osobného vyvíjača pary (elektronické cigarety, inhalátory). Vodná para môže byť obohatená o rôzne arómy alebo účinné látky. Tento spôsob sa ujal vo svete hlavne ako alternatíva k fajčeniu, takže táto para býva často obohatená o nikotín.

Zdroj: Daily Mail

Nadšencov vapingu však zrejme znepokojí správa, že lekári prvýkrát vo svete uviedli ako príčinu úmrtia muža z Británie práve používanie e-cigariet. Táto závislosť mu spôsobila fatálne poškodenie pľúc, ktoré viedlo až k smrti.

Terry Miller zomrel pred deviatimi rokmi. Diagnostikovali mu lipoidnú pneumóniu. Lekári mu našli v pľúcach aj tekutinu z e-cigariet. Jeho manželka Glynis verí, že keby aj naďalej fajčil klasické cigarety, ešte by žil. Žiada, aby jeho smrť začali opätovne vyšetrovať.

Prvú žiadosť podávala ešte v roku 2010. Vtedy ale orgány verejného zdravotníctva nemali dostatok dôkazov na podporu tvrdenia, že smrť pána Millera zapríčinili e-cigarety, ktoré iba vo Veľkej Británii užíva cez tri milióny ľudí.

V Spojených štátoch amerických vyšetrujú 13 podozrení na úmrtie z e-cigariet a k tomu vyše 800 ochorení zapríčinených vapingom.

LONDÝN/jh

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vaping

Dôležité udalosti