Násilie na protestoch v Hongkongu: Policajt postrelil do hrude demonštranta

nn21510v.png
Zdroj: TASR/AP

Na protestujúcich použili policajti slzotvorný plyn a obušky.

Hongkonský policajt v utorok postrelil do hrude jedného z demonštrantov, ktorí počas pouličných zrážok zaútočili na policajnú jednotku. Informovala o tom agentúra AFP.

K streľbe došlo v hongkonskej oblasti Nové teritóriá. Policajti zranenému demonštrantovi poskytli prvú pomoc a následne bol prevezený do nemocnice.

https://www.youtube.com/watch?v=t9pFq-WSs_A


Tisícky ľudí v čiernom oblečení vyšli v utorok do ulíc Hongkongu aj napriek policajnému zákazu. V deň 70. výročia založenia Čínskej ľudovej republiky (ČĽR) žiadali, aby vládnuca čínska komunistická strana "vrátila moc ľudu".

Okrem pochodu v centre Hongkongu sa niekoľko menších zhromaždení konalo aj v ďalších častiach tohto autonómneho územia a sprevádzali ich prísne bezpečnostné opatrenia. Najmenej 11 staníc metra bolo zatvorených a v okolí vládnych budov hliadkovali policajti.

Bezpečnostné zložky zasahovali v utorok voči demonštrantom na viacerých miestach a použili voči nim slzotvorný plyn a obušky.

Protesty v Hongkongu sa začali 9. júna. Demonštranti pôvodne žiadali správkyňu Hongkongu Carrie Lamovú, aby jej vláda stiahla sporný zákon, ktorý by umožňoval vydávanie osôb podozrivých zo spáchania trestných činov do pevninskej Číny. Stiahnutie tohto zákona oznámila Lamová oficiálne 4. septembra.

Demonštrantom to však nestačí a medzičasom požadujú aj Lamovej rezignáciu, nezávislé vyšetrovanie neprimeraného násilia zo strany polície, prepustenie zatknutých osôb, odvolanie obvinenia zo "vzbury", ako aj politické reformy a skutočne slobodné voľby.


HONGKONG/TASR
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Hongkong

Dôležité udalosti