Ďalšia krajina v Európe zakázala fyzické trestanie detí. Facka bude trestným činom

Násilie by nemalo byť prijateľné v žiadnom prostredí.

Škótsko sa stane prvou krajinou Spojeného kráľovstva, v ktorej rodičia nemôžu svoje deti fyzicky potrestať. So zákonom súhlasilo 84 percent poslancov, proti boli 29, uviedla BBC.

Rodičia nemôžu dať dieťaťu facku, vziať na neho varechu alebo iný predmet, či udrieť ho po hlave. Podľa poslancov môžu fyzické tresty vyvolať u detí násilie.

Škótsky parlament schválil, že ak rodičia pristúpia k fyzickým trestom, dopustia sa trestného činu. S návrhom ako prvý prišiel poslanec John Finnie z politickej strany Škótskych zelených.

Facka podľa neho môže dieťa naučiť, aby používal svoju silu aj voči ostatným. Dodáva, že násilie by nemalo byť prijateľné v žiadnom prostredí.

Podľa poslanca fyzické tresty neprispievajú k disciplíne a môžu práve ešte viac uškodiť. Vyplývať to má hneď z niekoľkých štúdií. Trestanie detí môže vraj viesť až k fyzickému zneužívaniu.

Fyzické tresty sú zakázané aj na školách a v iných vzdelávacích zariadeniach. Nie je zatiaľ známe, ako chcú toto nariadenie kontrolovať. V praxi by však rodičia mohli potrestať dieťa napríklad výchovným plesknutím po zadku, ale nie po hlave.

Škótsko bude zrejme nasledovať Wales. Prvou krajinou na svete, ktorá zakázala fyzické trestanie detí, bolo Švédsko v roku 1979.

ŠKÓTSKO/jh

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti