Útočník, ktorý v Paríži zabil štyroch policajtov, vyznával radikálny islam

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: AP Photo/Michel Euler

Oznámil to v sobotu vyšetrovateľ z protiteroristickej prokuratúry.

Počítačový expert, ktorý vo štvrtok v policajnom ústredí v Paríži dobodal na smrť troch policajtov a administratívnu pracovníčku, bol stúpencom radikálnej interpretácie islamu a bol v kontakte s členmi hnutia saláfistov - prívržencami krajne konzervatívneho výkladu islamu. Oznámil to v sobotu vyšetrovateľ z protiteroristickej prokuratúry Jean- François Ricard, ktorého slová citovali agentúry AFP a DPA.

Štyridsaťpäťročný útočník, identifikovaný ako Mickaël Harpon, sa narodil na francúzskom zámorskom území v Martinik. Pracoval na oddelení zameranom na zhromažďovaní informácií o radikalizácii džihádistov.

Podľa Ricarda asi pred desiatimi rokmi konvertoval na islam. Pred svojím činom si so svojou manželkou, ktorá nepatrila medzi záujmové osoby polície, vymenili 33 správ výlučne náboženského charakteru. Zmenil tiež spôsob obliekania, chcel sa prestať stretávať so ženami a pred jedným kolegom vyjadril súhlas s útokom islamistov na redakciu satirického časopisu Charlie Hebdo z januára 2015.

Asi pol hodinu pred útokom si kúpil dva nože - kovový kuchynský nôž s 20-centimetrovou čepeľou a keramický nôž na ustrice. Voči svojim obetiam postupoval páchateľ s mimoriadnou brutalitou, čo ukázala pitva ich tiel.

Po útoku bola zadržaná aj útočníkova 38-ročná manželka a jej väžba bola predĺžená, uviedla televíza BFM.

Vyšetrovanie prípadu prevzala v piatok protiteroristická prokuratúra PNAT. Francúzska opozícia požaduje zriadenie parlamentného vyšetrovacieho výboru. Takýto návrh chce v utorok predložiť zástupca Republikánov (LR) v parlamente Christian Jacob. Ďalší konzervatívni poslanci obvinili ministra vnútra Christopha Castanera, že klamal o radikalizácii útočníka, keď bezprostredne po útoku tvrdil, že páchateľ nebol v hľadáčiku bezpečnostných zložiek. Dôkazy však nepredložili.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Paríž

Dôležité udalosti