Francúzsko: Minister vnútra pripustil zlyhania v prípade útoku v Paríži

Dievčatko spolu s otcom vhadzuje hlasovací lístok do volebnej urny v Prištine.
Zdroj: AP Photo/Christophe Ena

Odmietol však výzvy opozičných poslancov na svoju rezignáciu.

Francúzsky minister vnútra Christophe Castaner v nedeľu pripustil, že polícia mala dôkladnejšie preveriť pracovníka policajného ústredia v Paríži, ktorý vo štvrtok dobodal na smrť štyroch svojich kolegov.

"Je zrejmé, že došlo k zlyhaniu," povedal Castaner pre televíziu TF1, odmietol však výzvy opozičných poslancov na svoju rezignáciu.

Vyšetrovatelia v sobotu oznámili, že našli dôkazy, že 45-ročný počítačový expert Mickaël Harpon bol v kontakte so saláfistami - prívržencami krajne konzervatívneho výkladu islamu. Castaner však pôvodne tvrdil, že Harpon pred štvrtkovým útokom nikdy nezadal "najmenší dôvod na poplach".

Protiteroristický prokurátor Jean-François Ricard v sobotu uviedol, že zastrelený páchateľ obhajoval "zverstvá spáchané v mene tohto náboženstva". Castaner k tomu v nedeľu povedal, že Harpon spôsobil znepokojenie medzi svojimi kolegami už v roku 2015, keď vyjadril súhlas s januárovým útokom islamistov na redakciu satirického časopisu Charlie Hebdo s 12 obeťami. Hoci sa týmto prípadom zaoberal inšpektor poverený vyšetrovaním podozrení z radikalizácie v radoch polície a Harponových kolegov vypočul, žiadny z nich nechcel podať oficiálnu sťažnosť.

"V tejto chvíli došlo k zlyhaniu," povedal Castaner. "V jeho osobnom spise nebolo nič, čo by naznačovalo, že by mohol byť radikalizovaný ... Keby existovali náznaky, možno by sme tomu mohli zabrániť," dodal minister.

Castaner má byť podľa televízie BFM na budúci týždeň v tejto súvislosti za zatvorenými dverami vypočutý štyrmi poslancami Národného zhromaždenia a štyrmi senátormi.
Aj francúzsky premiér Édouard Philippe na Twitteri avizoval, že po útoku na policajnej prefektúre sa má preskúmať, či boli rozpoznateľné známky radikalizácie páchateľa. Požiadal preto dozorný orgán tajných služieb, aby dôkladne preveril proces odhaľovania a riešenia radikalizácie vo všetkých spravodajských agentúrach zapojených do boja proti terorizmu.
Parížskou políciou otriaslo v posledných rokoch viacero škandálov. Vo februári boli dvaja jej príslušníci odsúdení na sedem rokov za znásilnenie turistky v policajnej centrále. Rozruch spôsobil aj prípad vyšetrovateľa, ktorý ukradol kokaín.

Deň pred útokom sa vo francúzskom hlavnom meste uskutočnil tisícov policajtov za lepšie pracovné podmienky. Francúzska polícia je považovaná za chronicky preťaženú. Od roku 2015 došlo v krajine k sérii útokov islamistov, ktoré si vyžiadali viac ako 240 mŕtvych. Od vlaňajšej jesene ju zamestnávajú protesty tzv. žltých viest.

Premiér Édouard Philippe v rozhovore pre nedeľník Journal du Dimanche uviedol, že od októbra 2017 sa v policajnom zbore vykonalo 300.000 bezpečnostných kontrol. V posledných rokoch bol však len s 20 policajtmi rozviazaný pracovný pomer na základe ich správania.

PARÍŽ/TASE

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Minister vnútra

Dôležité udalosti