Opozičné strany zvíťazili v predčasných parlamentných voľbách v Kosove

0710_FARMA_07_10_P30_Po_21_25__12.mp4
Zdroj: TASR/AP Photo/Visar Kryeziu

Žiadna z opozičných strán nezískala dostatok kresiel na samostatné zostavenie vlády a budú sa musieť dohodnúť na spojenectve.

Opozičné strany Sebaurčenie (Vetëvendosje) a Demokratická liga Kosova (LDK) zvíťazili v nedeľňajších predčasných parlamentných voľbách v Kosove, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na ústrednú volebnú komisiu.

Volebná komisia uviedla, že Vetëvendosje získala po zrátaní viac ako troch štvrtín hlasovacích lístkov 26 percent hlasov. Stredopravicová LDK skončila druhá s 25,2 percentami.

Víťazstvo dvoch opozičných strán bolo podľa AFP pokarhaním pre strany, na čele ktorých stoja bývalí príslušníci Kosovskej oslobodzovacej armády (UČK). "Nezvíťazili sme. Prijímame rozhodnutie ľudí a strana PDK prejde do opozície," povedal líder Demokratickej strany Kosova (PDK) Kadri Veseli. Strana PDK bola vo vláde od roku 2007.

Žiadna z opozičných strán nezískala dostatok kresiel na samostatné zostavenie vlády a podľa AFP sa budú musieť dohodnúť na spojenectve. Predčasné voľby sa konali po tom, ako v júli odstúpil predseda kosovskej vlády Ramush Haradinaj. Bývalý veliteľ Kosovskej oslobodzovacej armády Haradinaj odstúpil, keď bol predvolaný vypovedať pred haagsky súd pre vojnové zločiny spáchané v Kosove. Odvtedy bol vo funkcii ako dočasný premiér, ktorý doviedol krajinu k voľbám.

Už pred jeho rezignáciou však hlavné politické strany viedli ostré politické spory v prakticky všetkých kľúčových otázkach. Hlasy mohlo v nedeľu odovzdať približne 1,9 milióna voličov, ktorí rozhodovali o zložení 120-členného parlamentu v Prištine. Z toho desať kresiel majú vyhradených poslanci srbskej menšiny a desať zástupcovia ďalších minorít.

PRIŠTINA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti