Zahraničné

Škandál na rozlúčke s Mandelom: Falošný tlmočník si vymýšľal hlúposti

US_SAfrica_Mandela-1e09f215dc494c32bd82ebe8940ac684.jpeg

Mal prekladať do znakovej reči, ale namiesto toho pobúril nepočujúcich.

Falošný tlmočník pre nepočujúcich "tlmočil" počas smútočnej rozlúčky s bývalým juhoafrickým prezidentom Nelsonom Mandelom. Mnohomiliónovému svetovému publiku gestikuloval nezmysly, čím pobúril nepočujúcich po celom svete.

Hlavné združenie nepočujúcich v Juhoafrickej republike DeafSA odsúdilo vystúpenie neznámeho mladého muža v obleku s oficiálnou bezpečnostnou priepustkou, ktorý na pódiu futbalového štadióna v Johannesburgu rukami gestikuloval sériu bezobsažných signálov.

Zdroj: SITA

"V zásade gestikuloval. Nerešpektoval žiadne gramatické pravidlá ani stavbu jazyku. Jednoducho si za chodu vymýšľal vlastné znaky," uviedla členka DeafSA Delphin Hlungwaneová, ktorá je oficiálnou juhoafrickou tlmočníčkou do znakovej reči.

"Mal nulovú presnosť. Nevedel tlmočiť ani základy ako ďakujem vám," uviedla pre agentúru Reuters.

Podľa jej slov "tlmočník" nepovedal televíznym divákom ani to, že dav na štadióne privítal prezidenta JAR Jacoba Zumu, ktorý sa zaplietol do škandálov, nepriateľským pískaním a jeho vystúpenie opakovane prerušoval.

"Predpokladá sa, že to naznačíte výrazom svojej tváre, čo on neurobil. Išlo to mimo neho. Nik nevie, kto to bol. Ešte stále pátrame po jeho mene," dodala.


JOHANNESBURG/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.