Hrozí nám najhorší piatok 13-teho v histórii?

erupcia.jpg

Vzhľadom k dnešným moderným technológiám aj s ničivými následkami.

Americký server ABC News upozornil, že v piatok by mohla narušiť činnosť satelitov, pozemných komunikácií a elektrických sietí neobyčajná slnečná erupcia. Za posledné dva dni boli totiž na povrchu Slnka tri mohutné erupcie, ktoré uvoľnili množstvo prúdom nabitých častíc. Efekt explózie by sme mali pocítiť aj na Zemi práve zajtra, piatok trinásteho. 


Obrovský mrak by mohol spôsobiť takzvanú šokovú vlnu. Geomagnetická búrka s množstvom vysokoenergetických protónov by mohla narušiť elektrické siete a satelity GPS. Nad polárnymi oblasťami môže dôjsť k zmene leteckých trás.

Odborníci tvrdia, že búrka môže poškodiť družice a satelity. Pokojne sa môže stať, že sa nikam ani nedovoláte.

Pred necelými dvomi rokmi tesne minula našu Zem ničivá slnečná búrka. Možné dosahy erupcie prirovnávali k doteraz najväčšej geomagnetickej búrke na našej planéte z roku 1859. Častice z erupcie mohli ťažko poškodiť elektrickú sieť či zničiť družice na obežnej dráhe.

„Keby zasiahla Zem, asi by sa vyrovnala tej z roku 1859, ale dnešný účinok by bol vzhľadom k naším moderným technológiám hrozivý,“ uviedla v marci tohto roka jedna z autoriek štúdie Janet Luhmannová z kalifornskej univerzity Berkeley.

Slnko podľa astronómov v súčasnosti prechádza jedenásťročným cyklom silnej aktivity a k erupciám dochádza aj niekoľkokrát denne, podobná intenzita je však výnimočná.

https://www.youtube.com/watch?v=imXGhsxPC-E


USA/ nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Piatok 13-teho

Dôležité udalosti