Tusk: Erdoganove vyjadrenia o utečencoch sú nemiestne

Andrei Vasilevski z Tampy reaguje v 1. kole play off proti Columbusu.
Zdroj: TASR/AP

Únia kritizuje operácie tureckých vojsk na severovýchode Sýrie.

Predseda Európskej rady Donald Tusk označil v piatok za "absolútne nemiestne" vyhrážky tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ktorý pohrozil, že vpustí do Európy sýrskych utečencov. Informovala o tom agentúra DPA.

"Turecko musí pochopiť, že sa najviac obávame toho, že jeho kroky (vpád tureckých vojsk do Sýrie) môžu viesť k ďalšej humanitárnej katastrofe. A nikdy nebudeme pokladať za prijateľné, aby boli utečenci používaní ako zbrane na naše vydieranie. Včerajšie vyhrážky prezidenta Erdogana sú absolútne nemiestne," napísal na Twitteri Donald Tusk.

Erdogan vo štvrtok pohrozil, že sýrskym utečencom "otvorí brány" svojej krajiny do Európy. Turecký prezident tak reagoval na kritiku EÚ v súvislosti s operáciami tureckých vojsk na severovýchode Sýrie.

Invázia Turecka do oblastí Sýrie, kde operujú Kurdmi vedené Sýrske demokratické sily (SDF), sa začala v stredu. Ankara ju spustila po tom, ako sa z tejto oblasti stiahli americkí vojaci a tým uvoľnili cestu tureckej operácii proti Kurdom, dlhoročným spojencom USA v boji proti teroristom z organizácie Islamský štát.

BRUSEL/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Recep Tayyip Erdogan

Dôležité udalosti