Zahraničné

Venezuela čelí akútnemu nedostatku rakiev

Pohreb
Zdroj: Shutterstock.com

Dopyt po nich vzrástol v uplynulých rokoch následkom vysokej kriminality.

Venezuela čelí akútnemu nedostatku rakiev, ktorých výroba za tento rok v krajine klesla o 20-30 percent pre núdzu vhodných materiálov. Situácia sa podpísala pod nárast cien za tieto produkty a odklady mnohých pohrebov, oznámila vo štvrtok agentúra AP, citujúc činiteľov daného priemyslu.

Juhoamerická krajina s 30 miliónmi obyvateľov má iba približne 50 tovární na výrobu rakiev. Dopyt po nich vzrástol v uplynulých rokoch následkom vysokej kriminality, v ktorej Venezuela obsadzuje celosvetovo popredné miesta. Obyvatelia zápasia s nedostatkom rozličných druhov tovaru už od roku 2006.

Bývalý prezident únie venezuelských pohrebníctiev Pedro Navarro viní z neutešeného stavu štátny podnik Sidor, ktorý podľa neho nedokáže dostatočne zásobovať výrobcov rakiev potrebnými kovovými súčasťami. "Niektoré prevádzky sú paralyzované, iné sú zase nútené kupovať lacné materiály," uviedol Navarro.

Juan Carlos Fernández, riaditeľ jedného z najväčších domácich podnikov na výrobu rakiev, tvrdí, že produkciu hatí aj nedostatok ďalších surovín, ako sú lepidlá, laky, farby a dokonca látky na vnútorné obloženie rakiev. "Ak to takto pôjde ďalej, o dva či tri mesiace nebude v čom pochovávať ľudí," zdôraznil.

CARACAS, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.