Turisti sa oblúkom vyhýbajú Barcelone. Násilné protesty si vyžiadali až 600 zranených

autobus_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR/AP

Štyria ľudia prišli pri stretoch s políciou o oko.

Až 600 zranených a 300 podpálených áut. Taká ja bilancia násilných protestov v Katalánsku. Vzdor v tomto regióne neutícha ani týždeň po vynesení rozsudku. Do ulíc vyšli už oba názorové tábory.

Barcelona má za sebou mimoriadne náročný týždeň. I keď sa situácia cez víkend mierne upokojila, bilancia je desivá. Pri násilných potýčkach sa zranilo 600 ľudí. Jeden policajt a demonštrantka sú vo veľmi vážnom stave. Štyria ďalší ľudia prišli pri stretoch s políciou o oko.

V nedeľu vyšli do ulíc okrem separatistov aj odporcovia katalánskej nezávislosti. Mnohé politické strany využívajú situáciu aj na kampaň pred parlamentnými voľbami, ktoré budú už 10. novembra.

Protestuje sa už aj mimo vzdorovitého regiónu. V hlavnom meste Madrid vyšli do ulíc aj tí, ktorí síce nie sú za nezávislosť, ale odsudzujú dlhoročné väzenie pre katalánskych politikov.

Dvojaký pohľad na situáciu v Barcelone má aj španielsky denník, ktorý titulnú stránku mení podľa regiónu, v ktorom vychádza. Kým na jednej hovorí o násilných skupinách, ktoré vytvárajú chaos, na druhej, ktorú tlačia v Barcelone, hovorí o boji proti zlyhaniu súdov.

Násilnosti potrápia aj turistický ruch. Dovolenkári v týchto dňoch dvakrát premýšľajú, či je v takejto situácii bezpečné cestovať do Barcelony. Odklonili už aj veľké výletné lode.


BARCELONA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti