Britskí poslanci schválili legislatívny program vlády

Premiér Boris Johnson však medzičasom požiadal EÚ o odklad brexitu.

Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu schválili vo štvrtok legislatívny program vlády premiéra Borisa Johnsona, ktorý v Snemovni lordov 14. októbra predstavila kráľovná Alžbeta II. Program podporilo 310 poslancov, proti ich hlasovalo 294, informovala spravodajská televízia Sky News.

Pozmeňovacie návrhy predložené Labouristickou stranou a Škótskou národnou stranou (SNP), ktoré boli k programovému vyhláseniu vlády kritické, poslanci zamietli.

"Prioritou mojej vlády vždy bolo vyviesť Britániu 31. októbra z Európskej únie a nadviazať s jej členskými štátmi nové partnerské vzťahy založené na voľnom obchode a priateľskej spolupráci," povedala 14. októbra kráľovná Alžbeta II. na spoločnom zasadnutí Snemovne lordov a Dolnej snemovne britského parlamentu.

Premiér Boris Johnson však medzičasom požiadal EÚ o odklad brexitu a vo štvrtok po zasadnutí vlády uviedol, že v pondelok oficiálne predloží parlamentu návrh, aby sa predčasné voľby konali 12. decembra.

Ak poslanci Dolnej snemovne jeho iniciatívu podporia, ani jeden z 26 návrhov zákonov predstavených v kráľovninom prejave sa nezrealizuje, ak nebudú predložené novému parlamentu, ktorý vzíde z predčasných volieb. Na to, aby sa voľby konali, musia za ne podľa volebného zákona z roku 2011 zahlasovať dve tretiny poslancov.

LONDÝN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Johnson

Dôležité udalosti