V súvislosti s nálezom 39 tiel v Essexe zadržali piateho podozrivého

premeny2_markiza_sk_bez_loga.mp4

Príbuzní obetí tvrdia, že do Británie smerovali tri kamióny s vyše 100 ľuďmi.

Írska polícia v sobotu oznámila, že zatkla muža podozrivého v prípade nálezu 39 tiel v návese kamióna v priemyselnom parku v anglickom grófstve Essex. Informovala o tom agentúra AP.

Podľa írskej polície ide o muža zo Severného Írska vo veku okolo 20 rokov, po ktorom pátrala polícia v Essexe. Zatkli ho v prístave v írskej metropole Dublin.

Celkovo tak polícia zatkla v tomto prípade päť ľudí. Ešte v stredu zatkla na mieste činu v meste Grays vodiča kamióna, 25-ročného Mo Robinsona zo severoírskeho grófstva Armagh, ktorý je podozrivý z vraždy. V piatok zatkli 38-ročného muža a 38-ročnú ženu. Obaja pochádzajú z mesta Warrington v grófstve Cheshire. Britská polícia následne zadržala na londýnskom letisku Stansted štvrtú podozrivú osobu.

Políciu a záchrannú službu privolali do priemyselného parku Waterglade v meste Grays v stredu približne o 01.40 h miestneho času (02.40 h SELČ). Všetkých 39 osôb vyhlásili na mieste za mŕtve.

Polícia v Essexe najprv vyhlásila, že všetky obete sú čínski občania. V piatok však britské médií priniesli informáciu, že prinajmenšom tri obete - dve ženy a jeden muž - by mohli pochádzať z Vietnamu. Postupne sa však ozvalo viacero vietnamských rodín.

Do Británie smerovali tri kamióny s vyše 100 ľuďmi

Kamiónový náves, v ktorom objavili 39 mŕtvych ľudí, bol súčasťou konvoja troch nákladných vozidiel. Vyhlásili to príbuzní obetí, ktorých v sobotu citovala spravodajská stanica Sky News.

Podľa ich slov tri nákladné vozidlá viezli do Británie vyše 100 migrantov. Dve z nich svoju cestu zavŕšili, avšak tretie, ktoré prepravovalo zosnulé obete, zostalo opustené v priemyselnej zóne pri Londýne.

Cieľ konvoja nie je vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie ešte známy.

Anthony Dang Huu Nam, katolícky kňaz pôsobiaci v odľahlom meste Yen Thanh vo vietnamskej provincii Nghe An, odkiaľ podľa predpokladov pochádzalo množstvo obetí, uviedol, že vedel o viac než 100 ľuďoch, ktorí v danom čase odišli za "novým životom".

Mnohé z obetí obchodovania s ľuďmi pochádzajú z najchudobnejších vietnamských regiónov.

Provincia Nghe An je spustošená závažnou environmentálnou katastrofou z roku 2016, keď oceliareň vo vlastníctve taiwanskej spoločnosti Formosa Plastics kontaminovala pobrežné vody, čo zdevastovalo miestny rybolov a cestovný ruch. Incident vyvolal vo Vietname rozsiahle protesty.

DUBLIN, LONDÝN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Imigranti

Dôležité udalosti