Baghdádí už v auguste určil svojho nástupcu. Novým šéfom IS je bývalý člen al-Káidy

pz1305.png
Zdroj: TASR/Al-Furqan media via AP

Rola Baghdádího v IS krátko pred jeho smrťou bola už len symbolická.

Nástupcom vodcu teroristickej organizácie Islamský štát abú Bakra Baghdádího sa stal bývalý vojak z Iraku Abdalláh Kardáš, známy ako hádží Abdalláh Afarí.

Informoval o tom na svojom webe spravodajský časopis Newsweek, ktorý sa odvolal na tlačovú agentúru Amák, blízku islamistickým militantom, a zdroje v amerických spravodajských službách.

Baghdádí v auguste tohto roku vymenoval Kardáša za svojho nástupcu v Islamskom štáte. Kardáš patril predtým k inej organizácii - k teroristickej sieti al-Káida. Toto Baghdádího rozhodnutie z augusta nebolo v danom čase zverejnené, uviedla agentúra Amák.

Zdroje Newsweeku spresnili, že rola Baghdádího v IS krátko pred jeho smrťou bola už len symbolická. "Už sa nezúčastňoval na (vojenských) operáciách ani na každodennom chode (organizácie), hovoril už len áno - nie".

Operácia na severozápade Sýrie, ktorej výsledkom bola smrť vodcu Islamského štátu, sa odohrala v nedeľu. Podľa vyhlásenia prezidenta USA Donalda Trumpa Baghdádí sa odpálil za pomoci samovražednej vesty v tuneli počas úteku pred príslušníkmi amerických špeciálnych jednotiek, pričom okrem seba usmrtil aj tri svoje deti.
Operácia, pri ktorej zabili Baghdádího, sa odohrala pri malej dedine Báríšá v severozápadnej Sýrii, v provincii Idlib.

Baghdádího identitu potvrdili aj genetické vyšetrenia, uistil Trump.
Ruské ministerstvo obrany však vo svojej reakcii vyjadrilo "pochybnosti o realite" týchto vyhlásení.

Podľa amerických médií Baghdádího zrejme prezradili jeho stúpenci. Denník The New York Times tak informoval, že miesto jeho pobytu bolo známe od leta, po výsluchu jednej z jeho manželiek a jeho styčného dôstojníka.

Agentúra Reuters v nedeľu s odvolaním sa na irackých predstaviteľov uviedla, že víkendová operácia amerických jednotiek bola úspešná aj vďaka výpovediam jedného z Baghdádího poradcov.

Ten totiž po svojom zadržaní v Turecku a vydaní do Iraku počas výsluchu pred irackými vyšetrovateľmi uviedol, že Baghdádího porady s veliteľmi Islamského štátu sa často odohrávajú v idúcich dodávkach, ktoré sú naložené zeleninou - aby sa predišlo ich odhaleniu.

Tieto informácie od... Ismáíla Isáwího... pomohli irackým bezpečnostným agentúram "doplniť chýbajúce kúsky do mozaiky o pohybe Baghdádího a miestach, kde sa skrýval," vysvetlil pre Reuters jeden z irackých bezpečnostných predstaviteľov.

LONDÝN/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Abú Bakr Baghdádí

Dôležité udalosti