Americkí vojaci "skoncovali" aj s prvým náhradníkom Baghdádího, tvrdí Trump

Martin Glváč.
Zdroj: TASR/AP

Má ísť o člena Islamského štátu.

Prezident USA Donald Trump v utorok oznámil, že americkí vojaci "skoncovali" aj s osobou, ktorá mala byť zrejme prvou v rade náhradníkov za usmrteného vodcu extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) abú Bakra Baghdádího. Informovali o tom tlačové agentúry AFP a Reuters.

Baghdádí zahynul v noci na nedeľu v sýrskej severozápadnej provincii Idlib pri operácii amerických špeciálnych síl, keď odpálil svoju vestu s výbušninami a vzal život aj svojim trom deťom.

"Práve sa potvrdilo, že americkí vojaci skoncovali aj s nástupcom číslo jeden po abú Bakrovi Baghdádím. S najväčšou pravdepodobnosťou by sa ujal najvyššej funkcie - Už je tiež Mŕtvy!" napísal šéf Bieleho domu na Twitteri.

Trump neuviedol totožnosť tejto osoby a neposkytol ani ďalšie podrobnosti o tom, ako ju zabili.

USA však v pondelok potvrdili zabitie abú Hasana Muhádžira, hovorcu Islamského štátu a vysokopostaveného predstaviteľa v rebríčku tejto džihádistickej organizácie. Zároveň bol hlavným pomocníkom Baghdádího.

Vplyvný predstaviteľ amerického ministerstva zahraničných vecí v pondelok spresnil, že Muhádžir prišiel o život pri inej operácii, než vodca IS Baghdádí.

Milície sýrskych Kurdov známe ako Oddiely ľudovej sebaobrany (YPG) už v nedeľu oznámili, že Muhádžira zabili pri spoločnej razii ozbrojených síl vedených Kurdmi a amerických jednotiek na severozápade Sýrie.

Zásah sa uskutočnil v dedine Ajn al-Bajdá vo vidieckej oblasti okolo známeho mesta Džarábulus, informoval cez víkend agentúru DPA šéf organizácie Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii.

Mazlúm Abdí, veliteľ Sýrskych demokratických síl (SDF), pod ktoré patria YPG, v tweete neskôr napísal, že Muhádžira zasiahli počas akcie neďaleko Džarábulusu v rámci operácií zameraných na vyhnanie vodcov Islamského štátu.

WASHINGTON/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme USA

Dôležité udalosti