Zahraničné

Expremiérovi za predaj rafinérky Maďarom znížili trest

Bývalý chorvátsky premiér Ivo Sanader
Zdroj: SITA

Sanader tak pôjde iba na 8,5 rokov za mreže.

Najvyšší súd Chorvátska potvrdil dnes odsudzujúci rozsudok nad bývalým premiérom Ivom Sanaderom, ktorého nižší súd v Záhrebe uznal vinným z korupcie pri predaji štátnej ropnej spoločnosti INA maďarskej ropnej a plynárenskej skupine MOL.

Rozhodnutie najvyššieho súdu, ktoré Sanaderov trest zmiernilo z desiatich na osem a pol roka, neznamená okamžité zrušenie platnosti spornej akcionárskej zmluvy, ktorú uzatvorila chorvátska vláda so spoločnosťou MOL v roku 2009.

Predstavuje však nástroj, na základe ktorého môžu chorvátskej úrady iniciovať nový súdny proces s požiadavkou na zrušenie platnosti tejto zmluvy.

Zdroj: SITA

Krajský súd v Záhrebe odsúdil Sanadera v novembri 2012 na desať rokov väzenia. Ten istý súd tento týždeň oznámil, že v rovnakej kauze bude v neprítomnosti súdiť šéfa maďarskej ropnej spoločnosti MOL Zsolta Hernádiho, ktorého Maďarsko odmietlo vydať na súdne stíhanie z dôvodu ohrozenia maďarských štátnych záujmov.

Ostro sledovaná kauza vnáša napätie do vzťahov Chorvátska a Maďarska už niekoľko rokov. Záhreb obviňuje MOL z nedostatku investícií do závodov INA, ktoré mu vyplývajú z akcionárskej zmluvy o prevzatí rozhodujúceho podielu v chorvátskej spoločnosti. Maďarský koncern sa sťažuje na byrokraciu v Chorvátsku, ako aj na vládne odďaľovanie dohodnutého prevzatia stratovej plynárenskej divízie firmy INA. Obe strany sa v týchto záležitostiach samostatne obrátili na arbitrážne súdy.

Bývalého chorvátskeho premiéra Iva Sanadera, ako aj najväčšiu politickú stranu krajiny, Chorvátske demokratické spoločenstvo (HDZ), uznali v marci v inom prípade vinnými z manipulovania verejnými tendrami a zneužívania štátnych fondov. Súd v Záhrebe Sanaderovi v tomto druhom procese udelil deväťročný trest. Konzervatívne HDZ, ktoré je v súčasnosti v opozícii, musí na základe rozhodnutia súdu zaplatiť približne 29 miliónov kún (3,7 milióna eur). Sanader a ďalšie štyri osoby sa podľa rozsudku spolčili s cieľom zabezpečiť nelegálne financovanie HDZ z verejných inštitúcií v rokoch 2003 až 2009, keď Sanader bez vysvetlenia odstúpil z vlády. Neskôr ho zo strany vylúčili, pripomína agentúra Reuters.

ZAHREB/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti