Spojené štáty ako prvé odstupujú od Parížskej klimatickej dohody, Trum spustil proces

hhh.jpg
Zdroj: TVNOVINY.sk

Zo Spojených štátov chce urobiť energetickú veľmoc.

Ochranu klímy definitívne odsúva na vedľajšiu koľaj. Spojené štáty vôbec ako prvé odstupujú od Parížskej klimatickej dohody. Donald Trump spustil proces, ktorý bude trvať celý jeden rok. Skončí sa presne deň po prezidentských voľbách.

Zo Spojených štátov chce urobiť energetickú veľmoc. Parížska klimatická dohoda mu v tom vraj bránila. Podľa prezidenta Trumpa vraj je jednostranná a poškodzuje americkú ekonomiku.

Svoje plány oznámil hneď ako sa v roku 2017 chopil úradu. Ihneď si vyslúžil obrovskú kritiku nielen od ekológov, ale aj od európskych štátov. USA sú druhým najväčším producentom emisií skleníkových plynov. Kým ich Čína v roku 2006 nepredbehla, niesli najväčšiu zodpovednosť za zmenu klímy.

Dohoda nie je právne záväzná, ale odstúpiť od nej nie je také jednoduché. Trump musel na zaslanie oficiálnej žiadosti OSN čakať tri roky od prijatia dohody. Samotný proces vystupovania, ktorý sa tým začal, zase potrvá ďalší rok. Deň vystúpenia bude symbolický bude to presne deň po amerických prezidentských voľbách.

Ekológovia, veria, že budúci americký prezident zmení kurz a naspäť sa pridá k väčšine. Rok pred voľbami ale prieskumy denníka NYT naznačujú, že Trump môže mandát obhájiť. Aj keď je stále bližšie k impeachmentu.

Všetci proti Trumpovi na tomto bode kampane sa zhodujú všetci demokratickí uchádzači. Zatiaľ najvýraznejšími postavami sú okrem bývalého viceprezidenta Joe Bidena aj Elizabeth Warrenová a Bernie Sanders. Či sa postaví proti Trumpovi jeden z nich, ukážu až primárky. Američanov ale čaká ťažký rok plný neľútostnej kampane, tvrdého boja a ostrých slov.


WASHINGTON/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme USA

Dôležité udalosti