Epidémia osýpok straší aj Čechov. Chorobu už dostal rekordný počet ľudí

Zaočkovanosť klesá a niektoré prípady k nim vraj zavliekli z Ukrajiny.

Epidémia osýpok straší už aj Čechov. U našich západných susedov dostalo túto chorobu rekordný počet ľudí. Zaočkovanosť klesá a niektoré prípady k nim vraj zavliekli z Ukrajiny. Zisťovali sme, aká je situácia ohľadom ochorenia na osýpky u nás.

Českí hygienici za celý vlaňajší rok narátali 207 prípadov osýpok. Tento rok je však situácia oveľa dramatickejšia. Len ku koncu septembra trápili osýpky takmer 600 Čechov.

Choroba sa šírila hlavne medzi štvorročnými deťmi. Všetky prípady vraj spája chýbajúce očkovanie. V Česku celková zaočkovanosť populácie proti osýpkam klesla pod 90%. Chorých pomaly ubúda, a tak dúfajú, že sa blíži koniec epidémie.

U nás zaznamenali hygienici posledný prípad osýpok na konci augusta. Dokopy tento rok ochorelo na osýpky 334 Slovákov. V rámci základného očkovania proti osýpkam dosahujeme potrebnú 95-percentnú hranicu zaočkovanosti.

Sú však aj u nás kraje a okresy, kde hranica zaočkovanosti klesá na úroveň asi 90 percent. Napríklad Prievidza, Zvolen, Košice či Spišská Nová Ves. A to napriek tomu, že osýpky patria medzi vysoko nákazlivé ochorenie s mnohými komplikáciami.

Niektoré prípady osýpok zavliekli do Česka ľudia z Ukrajiny. Naši hygienici však tento rok potvrdili len jediného Ukrajinca s osýpkami v Bratislavskom kraji. Vzhľadom na migráciu obyvateľov však zavlečenie vážnych infekcií nevylučujú a epidemiologickú situáciu v okolitých krajinách neustále sledujú.

Téme sa venovala Ľubica Janíková


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Osýpky

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.